Dövizzedelere TBB'nin Tavsiye Kararı Yalan Oldu

Wednesday, May 27, 2020
TBB Bankalar Birliği'nin, "Dövizle kredi alanların sorunlarını çözün" tavsiyesini bankalar dinlemedi. Birçok banka yapılandırmaya yanaşmazken, kabul edenler de müşterisine 'Davandan vazgeç' diyor.
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB), Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi satan bankalara "Borçları TL cinsinden yapılandırın" tavsiyesini üyelerinin dinlemediği ortaya çıktı. Bankalar yapılandırma için kendilerine başvuran müşterilere olumsuz yanıt veriyor. Tavsiye kararını uygulayan tek bankanın Garanti olduğu belirtiliyor. Bankanın, bu kapsamda 50 müşterisi olması nedeniyle yapılandırmaya sıcak baktığı ifade ediliyor. Ayrıca döviz aldığı bankayı dava eden müşterilerin bu haktan yararlanamaması da süreci zora sokuyor.

GÖZLER MECLİS'E ÇEVRİLDİ

Bankaların bu tutumu üzerine dövizzedeler önümüzdeki günlerde TBMM'ye gitmeye hazırlanıyor. Dövizzedeler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Burak Şengül, kendisinin de Garanti Bankası'ndan kredi kullandığını ve yapılandırma sonrası aylık taksitlerini 5 binden, 3 bin 500 liraya çektiğini söyledi. Şengül "Ancak banka benden açtığım davadan feragat etmemi istedi" dedi. 2008'de 210 bin lira kredi aldığını belirten Şengül, halen 275 bin lira borcu olduğunu ve yapılandırmayla bunun 175 bin liraya ineceğini belirtti.

Diğer bankaların borcunu yapılandırmaya yanaşmadığını vurgulayan Şengül, Meclis'te görüşülecek yasa tasarısını beklediklerini söyledi. SABAH'ı mail ve telefon yağmuruna tutan dövizzedeler, bankaların tavsiye kararını uygulamamasından şikâyetçi. Vatandaşlar "Biz kredi kullandığımız bankaya dilekçe yazarak borcumuzu yeniden yaplandırma talebinde bulunduk. Ancak onlar bize 'Bu karar tavsiye niteliğindedir ve banka olarak uygulamıyoruz' diye yanıt verdi" diyor.

VATANDAŞI BANKANIN İNİSİYATİFİNE BIRAKIYOR

Tavsiye kararına göre 2007- 2009 yılları yen ve franktaki kur artışından zarar gördüğü için dava açanlar ve borcunun tamamını ödeyenler yararlanamıyor. Görünüşte dövizzedenin zararının tazmin edileceği izlenimi veren bu karar mevcut haliyle vatandaşı bankaların inisiyatifine bırakıyor. Çünkü açtığı davayı kazananlar zararının tamamını tahsil etme olanağına sahipken, tavsiye kararının ardından mahkeme yolu kapandığı için vatandaş bankalar ne takdir ederse ona razı olmak zorunda. Ayrıca borç tavanının 250 bin lira olarak belirlenmesi 8 bin civarındaki dövizzedenin çok az bir kısmının yapılandırmadan yararlanması anlamına geliyor.

Bu bilgi arama motorları Google, Yandex, Bing'de Nasıl Arandı ?

 • TBB
 • BDDK
 • Japon Yeni YEN
 • İsviçre Frangı CHF
 • DÖVDER Dövize Endeksli Kredi Mağdurları
 • türkiye bankalar birliği dövizzede genelgesi
 • dövizzedeler
 • dövizzedeler son dakika
 • dövizzedeler son haberler
 • bankalar birliği döviz genelgesi
 • dövizzedeler güncel haberlerYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım