Dövizzedeler için AKP ve CHP Anlaştı

Tuesday, March 31, 2020
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Japon Yeni ve İsviçre Frangı konut kredisi kullanan dövizzedeler için 14.02.2014 tarihinde TBMM Başkanlığına kanun teklifi vermişti. Dövizzede Kanun Teklifi ve Japon Yeni ve İsviçre Frangı kredi kullananların yaşadığı sorunları 19.02.2014 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonunda anlattı.
CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin teklifi üzerine dövize endeksli konut kredisi kullananların sorununun çözümü için Hükümetin taslak bir çalışmayı pazartesi günü komisyona getireceğini ve konuyu takip etmeye devam edeceğini bildirdi.

TBMM’de dövizzede için ittifak yapıldı

TBMM, binlerce dövizzede için BDDK ve Bankalar Birliği’ne ültimatom verdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber’in, "Ya uzlaşın ya da TBMM’den yasa çıkaracağız" şeklindeki çıkışı üzerine BDDK öncülüğünde, Merkez Bankası, Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye temsilcileri olağanüstü dövizzede toplantısı yaptı.

CHP Akif Hamzaçebi TBMM CHF - JPY Döviz Kredi Düzenleme KonuşmasıBDDK ve Bankalar Birliği temsilcileri, bir formül üzerinde uzlaşmaya çalıştıklarını önümüzdeki hafta başında sonucu TBMM’ye ileteceklerini bildirdi. Ancak TBMM, sonucun bugün kendisine bildirilmesini istedi.

Dövizzedeler ve Tüketici Derneği ToplantısıPlan ve Bütçe Komisyonu’nun Ak Parti ve CHP’li üyeleri bu konuda kararlı olduğunu göstermek için CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin hazırladığı tek maddelik yasa düzenlemesi üzerinde ittifak yaptı. BDDK ve Bankalar Birliği’nden olumsuz yanıt gelmesi halinde bu düzenleme, “torba teklife” eklenecek. Bu arada BDDK ve Bankalar Birliği’nin, dövizzedelerin borçlarının 2007’deki Konut Kredisi üzerinden hesaplanarak belli faiz uygulamasıyla tahsil edilmesi formülü üzerinde uzlaşmaya çalıştıkları öğrenildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 3. havalimanı yapımında ortaya çıkan yeraltı suları krizini çözen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet yasası üzerinde istediği değişiklikleri içeren torba teklif dövizzedeler için umut oldu. Komisyonda Hamzaçebi, dövizzedelerin sorunun dile getirdi.

Bir dövizzedenin duygu dolu mektubunu okuyan Hamzaçebi, "Bu vatandaşımız, Japon Yeni ile borçlanmış, ödeyememiş, eşini, işini, evini ve ruh sağlığını kaybetmiş. Kendisine ve çevresine her an zarar verebilecek bir hale gelmiş" dedi. Hamzaçebi, dövizzedelerin borçlarının kredinin kullandırıldığı tarihteki döviz kuru üzerinde TL’ye çevrilmesini ve Merkez Bankası’nın mevduat hesaplarına uyguladığı faiz üzerinde bugüne kadar faizlendirilmesini içeren bir yasa teklifi sundu.

AKP, Hamzaçebi’nin bu önerisine destek verdi. Hamzaçebi’nin teklifi torba teklifle birleştirirken, Komisyon Başkanı Ak Partili Berber, BDDK ve Bankalar Birliği ile sorunu çözmeleri için temasa geçtiğini açıkladı. Berber, “BDDK ve Bankalar Birliği temsilcileriyle görüşme yaptık. Dövizzedelerin yıllardır süren bu sorunun çözülmesini istedik. Piyasalara yasayla müdahale etmek istemediğimizi belirttik. Bir uzlaşmaya varamamaları halinde yasa çıkaracağımızı ilettik” dedi.

Dövizzede Kanun Teklifi

Dövizzede Kanun Teklifi

Dövizzede İsviçre Frangı ve Japon Yeni Kanun Teklifi Detay İçin
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım