Dövizzedeler BDDK Önünde Toplanıyor

Saturday, January 16, 2021
AKP, CHP ve MHP gruplarının TBMM'de uzlaşarak gündeme getirdiği, "Döviz Kredisi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması" düzenlemesi TBB'nin yayınladığı genelgeye rağmen 30 bin dövizzedenin sorunları çözülmedi.
Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi alan ancak bu para birimlerindeki ani değerlenmeyle birlikte borçları katlanan binlerce dövizzede, TBB'nin 4 Mart 2014'de yayınladığı tavsiye kararına, "banka ile mahkemelik olmama", "borcunu daha önceden TL'ye çevirmeme" gibi maddelere takılmıştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'nin genelgesi üzerinden 3 ay geçmesi ve Başbakan'ın sorunu çözün talimatına rağmen bankalar uzlaşılan genelgeye uymuyorlar.

30 BİN DÖVİZZEDE #DövizzedelerSorunuÇözülmedi

30 bin dövizzede #DövizzedelerSorunuÇözülmedi hashtag ile de seslerini Twitter üzerinden kamuoyu, basın ve siyasilere duyurdu.

Çözümsüzlükle ilgili seslerini yükseltmek isteyen dövizzedeler 27 Mayıs Salı günü saat 13:00'de İstanbul BDDK önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yapacak.

Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile kredi alan ancak 2008 kriziyle birlikte bu para birimlerinin aşırı değerlenmesinden dolayı zor durumda kalan dövizzedeler, bankalar borçlarında yapılanmaya gitmeyince yarın saat 13.00′da BDDK’nın İstanbul Gayrettepe'de bulunan binası önünde eylem yapma kararı aldı.

Dövizzedelerin eylem yerini ve saatini belirleyen durum ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber’in yarın aynı saatte, BDDK’nın Ankara’da bulunan merkezinde BDDK Başkanı ile dövizzedelerin durumu görüşecek olması.

DÖVİZZEDELER AÇLIK GREVİNE HAZIRLANIYOR

Bir çok bankanın önce aksini beyan etmesine rağmen, daha sonra Türkiye Bankalar Birliği’nin, borç yapılandırmalara ilişkin aldığı tavsiye kararına uymayacağını açıklaması ile büyük hayal kırıklığına uğrayan dövizzedelerin, yarın açlık grevine gitme kararı aldığı gelen bilgiler arasında.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım