Binlerce elektirik abonesine suç duyurusu

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ); Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt Şırnak’ta son 1 yıl içerisinde 24 bin 467 abone hakkında kaçak elektrik kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
DEDAŞ hukuk bürosundan alınan bilgilere göre, 6 ilde toplam 24 bin 467 olan suç duyurularında ilk sırası Şanlıurfa aldı. Bu kentte kaçak elektrik kullandıkları için haklarında suç duyurusunda bulunulanların sayısı, 6 ilin toplamının yaklaşık yarısını oluşturdu. Şirket avukatları, son bir yıllık süre içerisinde Şanlıurfa genelinde kaçak elektrik kullandıkları saptanan toplam 12 bin 200 abone hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Bu kenti 6 bin 81 abone hakkında yapılan suç duyurusu ile Batman, 4 bin 424 abone hakkındaki suç duyurusu ile Diyarbakır izledi. Dicle EDAŞ hukuk bürosu avukatları, Mardin'de 964 abone, Siirt'te 501 abone ve Şırnak'ta da 297 abone hakkında kaçak elektrik kullanmaktan ötürü savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

KAÇAK ELEKTRİĞE HAPİS CEZASI VAR

Dicle EDAŞ avukatları, daha önceki yıllarda Türk Ceza Kanunu'na göre kaçak elektrik kullanmanın 'hırsızlık' olarak sayıldığını ve bundan dolayı çok kişinin hapis cezası aldığını hatırlattı. Avukatlar, her ne kadar kaçak elektrik kullanma Ceza Kanunu'nun 163. maddesine sonradan eklenen bir fıkra ile 'Karşılıksız yararlanma' suçuna dönüştürülmüş olsa da bunun sonucunda hala hapis cezasının olduğunu bilmeleri konusunda aboneleri uyardı.

Hukuk Müşavirliği avukatları, "Bu kapsamda karşılıksız yararlanma suçunun sabit olması halinde kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında mahkemelerce 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Suçun tekrarında ise, hükmün açıklanması kararı kaldırılmakta ve hapis cezası uygulanmaktadır. Ancak savcılık aşamasında borcun ödenmesi halinde savcılıkça takipsizlik kararı verilebilmektedir. Asliye ceza mahkemelerinde yargılanma aşamasında ise borcun ödenmesi halinde hükmün açıklanması geriye bırakılabilmektedir. Bu suçun birden fazla işlenmiş olması halinde ise hem önceki karar kaldırılmakta, hem de tekerrür maddeleri uygulanarak artırımlı cezalar uygulanmaktadır" dedi.

2 BİN 500'Ü AŞKIN ABONEYE PARA YA DA HAPİS CEZASI

Dicle EDAŞ avukatları, elektrik sayaçları ile oynanması ya da mührün kırılması halinde abonelerin kaçak elektrik kullanmanın yanı sıra, Türk Ceza Kanunu'nun 203. maddesinde düzenlenen 'Mühür bozma' suçunu da işlemiş olacağına dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Elektrik sayacını bozan ya da mührünü kıran kişi hakkında, bunun yanı sıra ayrıca kaçak elektrik kullanmak suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir. Nitekim Dicle EDAŞ tarafından elektrik dağıtım hizmeti verilen 6 ilde yaklaşık 2 bin 500'ü aşkın aboneye kaçak kullanım ve mühür bozma gibi suçlardan dolayı mahkemeler tarafından değişik sürelerde hapis ve değişik miktarlarda para cezası verildi."

9 BİN 766 ABONE HAKKINDAKİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Dicle EDAŞ hukuk bürosundan alınan bilgilere göre, haklarında kaçak elektrik kullandıkları için suç duyurusunda bulunulan 24 bin 467 aboneden 9 bin 82'si hakkında, tüketim bedelleri göz önünde bulundurularak uygulanan cezai bedelleri ödedikleri için ilgili Cumhuriyet savcılıklarınca takipsizlik kararı verildi.

Haklarında suç duyurusunda bulunan abonelerden geriye kalan 5 bin 619'si hakkında ise asliye ceza mahkemelerinde dava açılırken, bu abonelerle ilgili yargılama süreci devam ediyor. Bunların dışında kalan 9.766 abone ile ilgili olarak da savcılık soruşturması halen devam ediyor.

Dicle EDAŞ'ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kayıp kaçak oranı yaklaşık yüzde 75 düzeyinde bulunuyor.