Bankaların Aldığı Ücret ve Komisyonlar 15 Güne Kalkıyor

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Bankalar Birliği Başkanı Aydın, ücret ve komisyon düzenlemesinin 15 gün içinde açıklanacağını söyledi. Başkan Aydın, özerk kurumların bağımsızlığının 'sorumsuzluk' olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların ücret ve komisyonlarına dair düzenlemeye yönelik çalışmasında son noktanın konmak üzere olduğunu aktararak, 15 gün içerisinde BDDK'nın bunu kamuoyuyla paylaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Bankacılığın sadeleştirilmesi, kredi kartı, kredili mevduat hesabında sınırlamalar getirilmesi uzun süredir BDDK raflarında bekliyor. BDDK'nın karar alındıktan sonra düzenlemeleri yeterince hızlı hayata geçirmediğini ifade eden Aydın, "Bankacılık sistemimiz ve müşterilerimiz çok hızlı davranıyor. Planlamalar da buna göre yapılıyor. Alınan kararların daha hızlı hayata geçirilmesi lazım. Belirsizliklerden kimse hoşlanmaz" dedi.

SORUMSUZ BAĞIMSIZLIK

Özerk kurumların baskı altında olduğu eleştirilerine katılmadığını belirten Aydın, "Kurumların bağımsızlığı ile neyin kastedildiği önemli. Hesap vermenin olmadığı bir bağımsızlık kavramı olamaz. İyi ve sonsuz yetkileriniz olacak ama hiçbir sorumluluğunuz olmayacak, bunun adı da bağımsızlık olacak, böyle bir şey yok. Dünyada 2008 krizi bu kurumlar yokken mi çıktı? Bağımsız kurumlar kendileri mi hallettiler bu işi? Hükümetler devreye girmedi mi?" şeklinde konuştu. Aydın ilk yarıda ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerinin işe yaradığını ve bir dengelenme olduğunu dile getirdi.

TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin ise Bireysel kredilerin tasarruf mevduatına oranının 2013'te yüzde 60'a doğru geldiğini anımsatan Keskin, bunun uzun zamandan beri ilk kez düşüş gösterdiğini, bireysel kredilerin TL tasarruf mevduatına oranının ise yüzde 93'ten 88'e gerilediğini anlattı. Keskin, yıl sonuna doğru bu oranın yüzde 80'lerin biraz üzerinde olmasını beklediklerini bildirdi. Keskin, 2014 yılı haziran ayında, yıllık olarak bakıldığında bankacılık sektörünün özkaynak kârlılığının yüzde 10.9 olduğunu belirterek, "Yıl sonu itibarıyla sektörün aktif büyümesini yüzde 15-20 düzeyinde, kâr artışımızı ise eksi 5 ile artı 5 aralığında bekliyoruz" dedi.

UFAK RÜZGâRLARDAN ETKİLENMEYİZ

Bank Asya'da yaşananların sektöre yansıması ile ilgili de konuşan Aydın, "Türk bankacılık sektörü ufak tefek rüzgârlardan, esintilerden etkilenmeyecek kadar güçlüdür" dedi. Bankacılığın krizden bu yana başarı öyküsü yazdığını da belirten Başkan Aydın, sorunlu kredinin toplam kredi içinde oranının yüzde 2.8 olduğunu söyledi.

"BANKALARIMIZ IRAK'TAN AYRILMAZ"

Aydın, dış gelişmeler ve içerideki yeni yapı nedeniyle ekonomi yönetiminin bireysel kredilerde sınırlayıcı, KOBİ ve ihracat kredilerinde de teşvik edici önlemler aldığını hatırlattı. Aydın, "Bireysel kredilerde alınan önlemler vadeyi oldukça daralttı. Çok sert fren yaptık. Çek ve senet protestosunda, karşılıksız çekte belli edimleri yerine getirmekte zaman zaman düşme ve çıkmalar olabilir. Bunun bizim sektöre yönelik bir risk teşkil edip etmediği üzerinde duruyoruz. 'Sorunlu kredi rasyosu veya kredilerin sorunluya dönüşme oranı Türk bankacılık sektörüne halel getirmesin' diyoruz" ifadelerini kullandı.