Bankacıyı da Dövizzede'yi de Rahatlatacak Kanun Düzenlemesi

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Bankacıların korkulu rüyası 'zimmet' maddesi yumuşuyor. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Berber "Dövizzede sorununu çözmek için Bankacılık Kanunu'nun 160'ıncı maddesini daraltacağız" dedi.
Bankacıların korkulu rüyası haline gelen 'zimmet' maddesi yumuşuyor. Buna göre, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'ndaki zimmet suçunu düzenleyen 160'ıncı maddenin kapsamı daraltılacak. Mevcut düzenlemeye göre, kendi zilyetinde bulunan para veya para yerine geçen evrak veya seneti başkasının zimmetine geçiren banka yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 6'dan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

Adlî para cezasının dışında bankanın uğradığı zararı tazmine mahkum ediliyorlar. Suçun, 'zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi hâlinde' de hapis ve adli para cezası bulunuyor. Yeni düzenlemenin detayları henüz netleşmedi. Bankacılar da Türkiye'nin banka hortumlamalarıyla milyarlarca dolar zarara uğratılmasının ardından getirilen 'zimmet' suçunun kapsamının daraltılmasını bir süredir istiyordu. Düzenlemeyle bu konuda çekincelerin giderileceği belirtiliyor. Uzmanlar, yapılacak değişikliğin ekonomiyi hızlandıracağını, birçok bankacının zimmet maddesi nedeniyle kredi verirken çekindiğini dile getiriyor.

DÖVİZZEDEYE MÜJDE

Zimmet maddesinde yapılması planlanan değişiklik dövizzedeleri de etkileyecek. Halen 7 bin civarında dövizzede 2007'de aldığı krediler ile boğuşuyor. Kimi dövize endeksli kredinin 3-4 katını ödedi, kimi de iflasın eşiğine geldi. İntiharların bile yaşandığı bu sorunun çözülmesi için bankalara 'tavsiye' kararı çıkarıldı. Ancak bu karar zorunlu olmadığı için birçok banka uygulamadı. Gerekçe olarak da 'zimmet' maddesini gösterdi. Yeni düzenlemeyle bankaların öne sürdüğü 'zimmet' maddesi sorun olmaktan çıkacak.

AK Parti Milletvekili, Meclis Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber, tüm ekonomiyi ilgilendiren çalışmanın tamamlandığını söyledi. Berber, bankacıların yıllardır şikâyet ettikleri zimmet maddesinin kapsamının daraltılmasıyla ilgili taslağın tamamlandığını ve dövizzede sorunu nedeniyle öne alınacağını belirtti. Bu düzenleme ile dövizzedelerin yapılandırma sorunlarının çözüleceğini söyleyen Berber "Zimmet maddesinin kapsamı daralacak" dedi.

Dövizzedeler İstanbul BDDK binasında eylem yapacak

Türkiye Bankalar Birliği'nin aldığı tavsiye kararı nedeniyle dövizzedelerin kredi borçlarını TL'ye çevirmeyen bankalar bugün protesto edilecek. Dövizzedeler Derneği'nin 100'e yakın üyesi BDDK'nın İstanbul'daki binasının önünde saat 13.00'te toplanacak. Bankaların sorunu çözmesi istenecek.