Bahçelievler İstanbul

Bahçelievler, İstanbul'ın merkezi ve gelişen ilçelerinden biridir. Bahçelievler, Avrupa yakasında, güneyden Bakırköy’e, batıdan Küçükçekmece’ye, kuzeyden Bağcılar’a ve doğudan Güngören’e komşudur. 1992'de Bakırköy’den ayrılarak ilçe olmuştur.

Bahçelievler İstanbul Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Bahçelievler İstanbul Haritadaki Konumu
Bahçelievler ilçesi, Cumhuriyet, Çobançeşme, Fevzi Çakmak, Hürriyet, Kocasinan, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna, Zafer ve Bahçelievler olmak üzere 11 mahalleden oluşmaktadır. İlçeye bağlı bucak veya köy yoktur.

1950'li yıllara kadar bugün Bahçelievler ilçesinin bulunduğu bölgede Kocasinan ve Yenibosna köyleri vardı. Bahçelievler’in bulunduğu kesim, Bakırköy’ün O-1 karayolunun (eski E-5) kuzeyine doğru büyümesiyle oluşmuştur.

Bahçelievler’in nüfusu da, komşu ilçelerinin nüfusu gibi, 60’lı yıllardan itibaren çok hızlı bir artış gösterdi. 1960 yılında 8.500 olan nüfus, 5 yıl sonra 1965'te 20.881’e çıktı. 1975 yılında ise, Bahçelievler’in nüfusu 100 bini aşıyordu.

2007 sayımına göre 287.906'sı kadın, 283.805'i erkek olmak üzere toplam 571.711 kişi yaşamaktadır.

Bahçelievler Mahalleleri

olmak üzere 11 mahalleden oluşmaktadır.

Bahçelievler
Bahçelievler'in İstanbul'daki konumu
Bahçelievler'in İstanbul'daki konumu
Harita
Bilgiler
İlçe nüfusu: 600.900
Şehir nüfusu: 13,255,685
Köy ve belde nüfusu:  
Nüfus itibariyle: 2011
Nüfus Kaynak: TUİK
Yüzölçümü: 16,17  km²
Nüfus yoğunluğu:  
Rakım  
Genel bilgiler
Türkiye
Coğrafi Bölge: Marmara
İl İstanbul
Alan Kodu 216
Plaka 34
Kaymakam Şevket Cinbir
Belediye başkanı: Osman Develioğlu (AKP)
Belediye web sitesiwww.bahcelievler.bel.tr
Kaymakamlık web sitesiwww.bahcelievler.gov.tr

Bahçelievler Nüfus

Yıl 1935 1940 1945 1950 1955 1960 1965 1970 1975 1980
Bahçelievler Nüfusu 523 542 601 812 1.322 8.509 20.881 49.320 102.533 160.733

Yıl 1985 1990 1997 2000 2007 2009 2010 2011
Bahçelievler Nüfusu 237.691 322.234 442.877 464.903 571.711 576,799 579,801 582,612

Bahçelievler Belediye Başkanları

1992-1994 Muzaffer Doğan Refah Partisi
1994-1999 Saffet Bulut ANAP
1999-2004 Saffet Bulut ANAP
2004-2009 Osman Develioğlu AK Parti
2009- Osman Develioğlu AK Parti
Ayrıca 2009 Yerel Seçimlerinde Osman Develioğlu tekrar AK Parti'den aday olurken, Eski Başkan Saffet Bulut CHP'den aday olmuştur.
Bahçelievler Tarih

Bahçelievler ve çevresi, Bizans İmparatorluğu döneminde tarım ve bağcılık faaliyetlerinin yoğunlaştığı anlar olup, Hepdemon diye anılmaktaydı. Hepdemon, Rumeli'den gelen kervan ve askeri konvoyların İstanbul'a geçiş güzergahı üzerinde bulunuyordu. Burada bir çok imparator sarayları, kiliseler ve konutlar inşa edilmişti. Topraklarının genişliği, İstanbul'a yakınlığı ve bol suyu sayesinde bir karargah haline gelmişti. Büyük depremlerde halk bu bölgeye kaçar ve afetin dinmesine kadar bölgede kalırdı. Ayrıca Hepdemon, başkente ve Marmara kıyılarına yakınlığı yüzünden çok rağbet gören yazlıklardan biriydi.
Hepdemon kiliseleri meydanında Ayios, İonnis, Evangelistis ve Vaktitis kiliseleri çok meşhurdur. Bu kiliselerde imparatorlar taç giyerlerdi. Tarih boyunca Rum Ortodoksların tarım alanı olan ilçe toprakları, Türklerin İstanbul'u fethetmesiyle zaman içinde terk edildi. Bölge, Osmanlılar zamanında Bakırköy ve Yeşilköy'deki küçük bölgeler dışında tamamen sahipsiz kaldı. Osmanlı Devleti İstanbul'daki toplumsal ihtiyaçları vakıf yoluyla karşılandığından devlet bünyesinde kentsel sorunlara eğilmek üzere ayrıca örgütlenmeye gerek duyulmamıştır.
II. Meşrutiyet'ten sonra, Hazine-i Hassa mallarını maliye hazinesine devrederken Bahçelievler ve civarındaki alanlar da bu mallar kapsamındaydı. Bu araziler 1912'den sonra bir komisyon tarafından değer biçilme yoluyla satılmıştır.
Cumhuriyet döneminde Avrupa ile ekonomik ilişkiler gelişince, demiryolları yetersiz kalmış yeni karayollarının yapımına hız verilmişti. Bugün Londra asfaltı olarak tanımlanan ve 2x2 şeklinde Bahçelievler'in kuzeyinden geçen yol bu arada yapıldı. Yol boyunca iskan ve istihdam alanları açıldı ve birçok mahalle bu yol boyunca oluştu.
1955-1960 dönemi belediye, karayolları, limanlar dairesi ve daha sonra devreye giren İmar İskan Bakanlığı ile ortak çalışmalar sonucu proje ve uygulamaların yoğun olduğu hareketli bir dönem olmuştur. 1959 yılında İstanbul İmar ve Planlama Müdürlüğü ve bu müdürlükçe üretilen çalışmaların denetim ve uygulamaya dönüşmesinin sağlanması için bir idare kurulu oluşturulmuştur. 1960'larda yetersiz kalan Londra Asfaltına ilaveten güneyden yeni bir yol, E-5 inşa edilmiş ve bu yol da Bahçelievler'i güneyden sınırlandırmıştır. Bu yol boyunca bir çok fabrika kurulunca yerleşim kent görünümü almaya başlamış ve büyük iskan alanı olmuş ve bugünkü Bahçelievler inşa edilmiştir. İlçe bu yıllarda idari açıdan Bakırköy'e bağlı olduğu için idari ve sosyal açıdan yetersiz kalmış ve ilçenin dışarı bağımlılığı artmıştır. 1978'lerden itibaren ilçede, devletin yapılaşma politikası yüzünden bugünkü görünümü olan yüksek binalar inşa edilmiştir. Buna rağmen Bahçelievler İstanbul'un diğer ilçelerine göre daha az gecekonduya sahip ve yerleşim daha planlıdır.
Bugün ilçe sınırları içinde bulunan Bahçelievler Mahallesi, 1980 öncesinde İstanbul Belediyesi sınırları içinde bulunuyordu. Yine bugünkü ilçe sınırları içinde bulunan bölgelerde, Kocasinan ve Yenibosna Belediyesi adı altında iki belde belediyesi faaliyet göstermekteydi. 1982 yılında İstanbul Belediyesine bağlı bir şube müdürlüğü durumuna getirilen Kocasinan ve Yenibosna belediyeleri, 1984 yılında Büyükşehir uygulamasına geçilmesiyle birlikte Bakırköy ilçe belediyesine bağlanmıştır.
İlçe 3806 sayılı yasa ile 25 Ağustos 1992 tarihinde Bakırköy ilçesinden ayrılarak Bahçelievler ilçesi ve onun yerel örgütü olarak Bahçelievler İlçe Belediyesi kurulmuştur. Yönetim yapısının ve bağlantılarının böylesine sık değişimi hem ilçedeki sosyo-ekonomik gelişmeyi, hem de yönetim geleneklerinin oluşumunu engellemiştir.
Tarihi eserler

Havuzlu Köşk (Siyavuş Paşa Kasrı) ve Çeşmesi
Havuzlu Köşk (Çavuş Başı) Milli Egemenlik Parkı'nın içinde bulunmaktadır. Yapılan ek ve değişikliklere karşın, köşkün genel görünüşü 16. yüzyıl Osmanlı sivil mimarlığının tüm özelliklerini yansıtmaktadır. Günümüzde çocuk kitaplığı olarak değerlendirilmektedir. Adını; 16. yüzyılda Sultan III. Mehmet zamanında iki defa sadrazamlık yapmış olan Siyavuş Paşa'dan almıştır.
Siyavuş Paşa Çeşmesi'de Günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca Siyavuş Paşa Kasrı çevresinde bulunan diğer tarihi kalıntılarında han yada hamam olduğu sanılmakta.
Çobançeşme Köprüsü (Mimar Sinan Köprüsü) ve Çoban Çeşmesi
Londra Asfaltı'nın Atatürk Hava Limanı kavşağında yer alır. Altı kemerli, 38 metre uzunluğunda, yontma taşlardan yapılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait bu köprü, suyu bol Ayamama Deresi üzerine kurulmuş iken şimdi suları çekilmiş kuru bir dere yatağı üzerinde durmaktadır. Çoban Çeşmesi ise Çobançeşme Köprüsü yanında bulunmaktadır.
Soğanlı Çeşmesi
Soğanlı çeşmesi bizans imparatorluğu döneminde imparator neron döneminde askerlerinin susuzluğunu giderebilmek için yapılan çeşmedir. Soğanlı çeşmesi tarihinde bir çok savaş görmüştür ve çok sayıda tarihe şahitlik etmiştir...
Viran Saray (Viran Bosna)
Yenibosna Merkez Mahallesinde Yenibosna İlköğretim Okulu’nun güneybatısında yer almaktadır. Şu anda tamamen viran olmuş, sarayın kalıntıları vardır. Yapılan incelemede Osmanlı Dönemine ait olan saray, bugünkü Yugoslavya’da bulunan Bosna kentinden ismini almıştır. Önceleri Saray Bosna iken saldırı sonucu yıkıldıktan sonra Viran Bosna adını almıştır.
Ekonomi

Türkiye Ekonomisindeki İlkleri
Bahçelievler, Türkiye ekonomisinde bazı yönleri ile ilklerine ve önem taşıyan bir çok gelişmelere tanıklık etmiş bir ilçedir. Bu ilklerden bazıları;
Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi: Türkiyenin ilk sanayi sitelerinden.
Coca Cola İncirli Fabrikası: Türkiyenin ilk kola fabrikası.
Ömür Restorant&Yoğurt: O zamanlar Kanlıca Yoğurdu ile yarış içindeki Ömür Yoğurtları, zamanın Turistik mekanlarından biridir.
Kuyumcukent: Türkiyenin yeni kuyumculuk merkezi.
Bazı Önemli Kuruluşları
İhlas Holding
Türkiye Gazetesi
TGRT Haber
Zaman Gazetesi
Feza Gazetecilik
İTKİP Dış Ticaret Komleksi
İstanbul Vizyon Park
Nish İstanbul
Alış Veriş Merkezleri [değiştir]
MetroPort AVM
Kadir Has Çocuk Dünyası
Merter Meydan AVM
Metro Cash&Carry Merter
Gold Computer
Koçtaş Yenibosna
Wedding World AVM (Kuyumcukent)
StarCity Outlet
Ömür Plaza
Şirinevler Osmanlı Çarşı Outlet
Eskidji Bit Pazarı
BahçePark AVM (CarrefourSa/Bahçelievler)
Vergi Daireleri
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Bahçelievler Hizmet Binası dahilinde bulunan;
Kocasinan Vergi Dairesi,
Yenibosna Vergi Dairesi,
Güneşli Vergi Dairesi,
Merter Vergi Dairesi,
14 Nolu Daimi Takdir Komisyonu,
Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğü Bahçelievler Tahsilat Şubesi
Bahçelievler Kamu Binaları kompleksi içinde bulunmaktadır. (Uydu Haritası)
Sağlık Kurumları

Kamu Sağlık Kurumları
İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim Ve Araştırma Hastanesi (Uydu Haritası)
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçelievler Semt Polikliniği (Uydu Haritası)
Bahçelievler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (Uydu Haritası)
Bahçelievler Devlet Hastanesi (İnşaatı Devam Etmekte) (Uydu Haritası)
Özel Sağlık Kurumları [değiştir]
Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi (Uydu Haritası)
Yaşam Hastanesi (Ünverdi) (Uydu Haritası)
Medical Park (Bahçelievler Metro) (Uydu Haritası)
JFK Hastanesi (İncirli Kavşağı) (Uydu Haritası)
İstanbul Göz Hastanesi (Çalışlar) (Uydu Haritası)
İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (Çalışlar) (Uydu Haritası)
Medicana Hastanesi (Haznedar Meydan) (Uydu Haritası)
Özel Haznedar Hastanesi (Haznedar Meydan) (Uydu Haritası)
Safa Hastanesi (Ahmet Yesevi Caddesi) (Uydu Haritası)
Özel Nisa Hastanesi (Fatih Caddesi) (Uydu Haritası)
Özel Yenibosna Hastanesi (Yıldırım Beyazıt Caddesi) (Uydu Haritası)
Özel Bahçelievler İstanbul Tıp Merkezi (Mahmutbey Caddesi) (Uydu Haritası)
Özel Median Tıp Merkezi (Mustafa Kemal Paşa Caddesi) (Uydu Haritası)
Özel Ataköy Hastanesi (E-5 Yanyol/Şirinevler) (Uydu Haritası)
Eğitim

Üniversite
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - Bahçelievler Kampüsü (İncirli Kavşağı) (Uydu Haritası)
Anadolu Üniversitesi AÖF Bürosu (Talat Paşa Caddesi) (Uydu Haritası)
İstanbul Kültür Üniversitesi - Şirinevler Kampüsü (Uydu Haritası)
İstanbul Aydın Üniversitesi Hazırlık Okulu (Adnan Kahveci Bulvarı(Eski Londra Asfaltı)/Yayla) (Uydu Haritası)
İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Çalışlar Caddesi) (Uydu Haritası)
Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu - Bahçelievler Kampüsü (Bahçelievler Metro) (Uydu Haritası)
Ulaşım

Raylı Sistem
M1 Aksaray - Havalimanı Metro Hattı: İncirli, Bahçelievler, Ataköy/Şirinevler ve Yenibosna Metro İstasyonları ile bu hat Bahçelievler İlçesine hizmet vermektedir.
T1 Kabataş - Eminönü - Zeytinburnu - Bağcılar Tramvay Hattı: Mehmet Akif ve Keresteciler Sitesi İstasyonları ile bu hat Bahçelievler İlçesine hizmet vermektedir.
İETT
Metrobüs: İncirli/Ömür, Bahçelievler, Şirinevler, Yenibosna Metro İstasyonları ile Metrobüs Bahçelievler İlçesine hizmet vermektedir.
Ayrıca bir çok İETT&ÖHO ve Minibüs Hatları ile ulaşım sağlanmaktadır.
Ana Arterleri
E-5 (D100)
Basın Ekspres Yolu
Bahçelievler Bölümü
Adnan Kahveci Bulvarı (Eski Londra Asfaltı)
Naci Kasım Caddesi
İzzettin Çalışlar Caddesi
Ferit Selim Paşa Caddesi
Talat Paşa Caddesi
Deli Hüseyin Paşa Caddesi
Kocasinan Bölümü
(Kocasinan Merkez/Cumhuriyet/Soğanlı/Siyavuşpaşa/Şirinevler/Hürriyet)
Bağcılar Caddesi
Umut Caddesi
Rehber Caddesi
Alpay Caddesi
Kıbrıs Caddesi
Mustafa Kemal Paşa Caddesi
Çavuşpaşa Caddesi
Siyavuş Paşa Caddesi
Barbaros Caddesi
Kemal Sunal Caddesi (Şirinevlerden Vatan Caddesi KanalD&Milliyet binasına kadar olan dere yolu, Tavukçu Dereyolu)
Mahmutbey Yolu
Adnan Kahveci Bulvarı (Eski Londra Asfaltı)
Fetih Caddesi
Mimar Sinan Caddesi
Eski Edirne Yolu
Malazgirt Caddesi
Atatürk Caddesi
Yenibosna Bölümü [değiştir]
(Yenibosna Merkez/Fevzi Çakmak/Zafer/Çobançeşme)
Atatürk Caddesi
Ahmet Yesevi Caddesi
Yıldırım Beyazıt Caddesi
Fatih Caddesi
Mithat Paşa Caddesi
Sanayi Caddesi
29 Ekim Caddesi
Değirmenbahçe Caddesi
Yalçın Koreş Caddesi

Bahçelievler İstanbul Resim

bahcelievler_harita_konum_istanbul

bahcelievler_harita_konum_istanbul
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul Resim Galerisi

bahcelievler harita konum istanbul

bahcelievler harita konum istanbul
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

ağaoğlu my city bahcelievler

ağaoğlu my city bahcelievler
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

bahcelievler istanbul

bahcelievler istanbul
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler yaşam İstanbul

Bahçelievler  yaşam İstanbul
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler ilçesi İstanbul

Bahçelievler ilçesi İstanbul
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul e 5 karayolu

Bahçelievler İstanbul e 5 karayolu
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul e5

Bahçelievler İstanbul e5
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul havadan

Bahçelievler İstanbul havadan
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul havaray

Bahçelievler İstanbul havaray
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul konumu

Bahçelievler İstanbul konumu
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul krokisi

Bahçelievler İstanbul krokisi
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul kutlama

Bahçelievler İstanbul kutlama
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul medikal park

Bahçelievler İstanbul medikal park
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul metroport avm

Bahçelievler İstanbul metroport avm
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul metroport

Bahçelievler İstanbul metroport
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul my city vaziyet planı

Bahçelievler İstanbul my city vaziyet planı
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul Uydu

Bahçelievler İstanbul Uydu
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul uydudan

Bahçelievler İstanbul uydudan
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin

Bahçelievler İstanbul yaşam

Bahçelievler İstanbul yaşam
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin