Akıllık Cep Telefonları ve Tablet'lerde Batarya Neden Şişer

Wednesday, January 27, 2021
Cep Telefonlarında Batarya Neden Şişer? Akıll telefonlarda batarya şişmesi neden olur? Samsung s3 batarya neden şişer? Telefonların bataryası neden şişer ? Cep telefonumun bataryasının şişmemesi için akıllı telefonları nasıl şarj etmeliyim? Telefonu ne zaman ve ne kadar şarj etmeliyim? Samsung s3 ve s3 mini batarya sorunu hakkında bilmek öğrenmek istedikleriniz burada.
Renkli akıllı telefonlar ve tablet'ler hayatımıza girdikten sonra bir de batarya şişme sorunumuz oldu. Cep telefonu firmaları bilgisayar fiyatına telefon satıyorlar, ancak sorunlu bataryalarla da bizi tüketiyorlar.

Yine de bizim alabileceğimiz bazı önlemler var. Her şeyin olduğu gibi bataryaların da bir ömrü bir yıpranma zamanı var. Daha çok Samsung S ve Note serisi buna bağlı olarak batarya şişme problemi ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle Samsung modellerinin batarya şişme problemi yaşıyor olması Samsung firmasının iPhone gibi akıllı sarj teknolojisine geçmemesi olsa da büyük ölçüde kullanıcı alışkanlıkları da batarya şişme sorununda etkili.

Batarya neden şişer?

Bataryalar bir çok teknik zavazingo dan oluşur, detaylara girip konuyu dağıtmasak iyi olacak. Sadece şişme probleminin bataryanın Watt direncine uygun olamayan düzensiz akım ya da fazla akım almasından dolayı batarya içerisindeki kömürlerin şişmesinden dolayı gerçekleşir.

Peki telefonumuzun bataryasının şişmemesi için ne yapmalıyız?

Telefonu nasıl sarj etmeliyim?

Samsung Galaxy, Samsung S3, Samsung Note ya da diğer Samsung modelleri; hangi modeli kullanıyor olmanız problem değil. Sarj edilen ve bir bataryası olan her elektronik cihaz için geçerli olan bazı alışkanlıkları değiştirerek batarya ömrünü uzatabiliriz.

1. Telefonu zamanında ve yeteri kadar sarj edin

Mesela genellikle telefonumuz ya da tabletimiz sürekli elimizde olsun istediğimizde genelde cihazlarımızı gece yatarken sarj ederiz. Ve eğer cihazımızın sarjı %20 lerde hatta %30 larda olduğunda ertesi gün yetmeyeceği için sarj ederiz. Bataryanızın ömrünü uzatmak ve bataryanızın şişmesini istemiyorsanız sarjınızın tamamen bitmesini bekleyin ve sarj olduğu anda cihazınızı fişten çekin. Gece yatarken fişe taktığımız cihaz genelde sabah olmadan sarj edilmiş oluyor ancak biz cihazımızı sabaha kadar elektrik akımına maruz bırakıyoruz, bu bataryamızın ömrünü azalmasına ve bataryanın şişmesine neden oluyor.

2. Araçta çakmak sarjı kullanmayın ve bilgisayardan sarj etmeyin

Telefonumuzun ya da tabletimizin sürekli aktif olmasını istiyoruz ve sarjımız azaldığından her imkanı sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Ancak alternatif çözümler bize zarar olarak geri dönüyor. Mesela telefonumuzu araçta çakmak sarjı ile sarj etmek bataryamızın şişmesinin en büyük etkenlerinden biri. Çünkü aracımızın çakmak sarjı özellikle kontak açılıp kapanırken düzensiz elektrik akımı verirler bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi telefon bataryamızın şişmesine neden olur. Aynı şekilde bilgisayarımızın usb girişi de düzensiz elektrik akımı yaratırlar.

3. Orjinal sarj aleti kullanın

Bataryanızın şişmesini engellemek istiyorsanız ve sarjınızın uzun gitmesini batarya ömrünüzün uzun olmasını istiyorsanız her zaman orjinal aksesuarlar, sarj aletleri, kabloları ve başlıkları kullanın. Çünkü ucuza aldığınız sarj aletlerinin tek yaptığı telefonunuzu ya da mobil cihazınızı sarj etmek, onu korumak değil. Orjinal sarj aletleri cihazınızı sarj ettiği gibi cihazınızın bataryasını koruyarak sarjının uzun gitmesini sağlar. Bunun en büyük örneklerinden biri sarj başlıklarının batarya dolar dolmaz akımı kesmesi. Bu sayede telefonunuza ya da diğer mobil cihazlarınıza fazladan elektrik akımı gitmez, bataryanız şişmez.

Samsung S4, Samsung S3 ve Samsung Note başta olmak üzere telefonunuzun, tabletinizin ve diğer mobil cihazlarınızın batarya şişmesini yukarıdaki bilgiler dahilinde büyük ölçüde geciktirebilirsiniz. Ancak her ne kadar sağlıklı kullanıyor olsanız da bataryalarınızın bir ömrü olduğunu unutmayın.

Bu yazımızda sizlere Samsung S4 batarya şişmesi, batarya şişmemesi için ne yapmalız, sarjımızın uzun gitmesi için ne yapmalıyız, sarj problemi gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Lütfen yardımcı olmamızı istediğiniz başka bir konu varsa yorum yazarak bizlere bildirin.

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım