Silivri İstanbul

Friday, March 5, 2021
Silivri, Marmara Denizi boyunca sahili olan İstanbul'un merkeze uzak ilçelerinden biridir. Silivri bugünler Kanal İstanbul prjoesiyle birlikte yeni havaalanı ve yeni bir şehir projesiyle kamuoyunda tartışılan bir ilçe. Silivri, İstanbul il merkezinin 67 kilometre batısında, (eski E-5)D-100 karayolu üzerinde bulunan bir sahil kentidir.

Silivri İstanbul Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Silivri İstanbul Haritadaki Konumu

Silivri Coğrafi Konumu

Çatalca Yarımadası'nın güney kısmında, 41 derece, 3 dakika kuzey paraleli ve 28 derece, 20 dakika doğu meridyenlerinin kesiştiği noktadadır. Batısında Tekirdağ iline bağlı Çorlu ve Marmara Ereğlisi ilçeleri, doğusunda İstanbul iline bağlı Büyükçekmece ilçesi, kuzeyinde İstanbul iline bağlı Çatalca ilçesi, kuzeybatıda Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy ilçesi, güneyinde ise Marmara Denizi yer alır.

Marmara Denizi'ne kıyılarının uzunluğu yaklaşık 45 km. olan ilçenin yüzölçümü yaklaşık 760 km²'dir (tarım arazileriyle birlikte 860 km²). 18 köyü ve 8 beldesi bulunan ilçenin merkezi ise 7 mahalleye ayrılmıştır. Belde belediyeleri şunlardır: Selimpaşa, Değirmenköy, Gümüşyaka, Çanta, Celaliye-Kamiloba, Ortaköy, Kavaklı ve Büyük Çavuşlu. Köylerin adları ise; Akören, Alipaşa (5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri'nin mahallesi konumuna düşürüldü), Bekirli, Beyciler, Çayırdere, Çeltik, Danamandıra, Fener, Gazitepe (5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri'nin mahallesi konumuna düşürüldü), Kadıköy, Küçük Kılıçlı (5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri'nin mahallesi konumuna düşürüldü), Büyük Kılıçlı, Kurfallı, Sayalar, Seymen, Küçük Sinekli, Büyük Sinekli ve Yolçatı'dır.

İlçe toprakları genelde az eğimli alanlardır. Silivri yöresinin içinde bulunduğu bölgedeki topografya, hafif dalgalı düzlükler biçiminde, yüksekliği 60 metreyi geçmeyen tepeler şeklindedir. Söz konusu topografya; güneyde deniz kıyısından başlamakta ve kuzeye doğru yavaş yavaş yükselmektedir. Doğuda, Muratçeşme bölgesindeki Keltepe ile Araptepe, başlıca engebeleri oluşturmaktadırlar. İlçe dahilinde yüksek dağlar bulunmamaktadır. İlçe sınırlarında çok önemli akarsu yatakları olmayıp Çanta Deresi, Gelevri Deresi, Kova Deresi, Tuzla Deresi ve Karılar Deresi gibi küçük dere ve çaylar bulunmaktadır...
Silivri
Silivri'nin İstanbul'daki konumu
Silivri'nin İstanbul'daki konumu
Bilgiler
İlçe nüfusu: 144.781
İlçe Merkez nüfusu: 132.264
Köy ve belde nüfusu:: 12.517
Nüfus itibariyle: 2011
Nüfus Kaynak: TUİK
Yüzölçümü: 760 km²
Nüfus yoğunluğu: 177 /km²
Koordinatlar 41°07′K, 28°25′D
Rakım
Genel bilgiler
Türkiye
Coğrafi Bölge: Marmara
İl İstanbul
Alan Kodu 212
Plaka 34
Kaymakam Ahmet Mesut Demirkol
Belediye başkanı: Özcan Işıklar (CHP)
Silivri Belediye web sitesiwww.silivri.bel.tr
Silivri Kaymakamlık web sitesiwww.silivri.gov.tr

Silivri İstanbul İmaj

silivri_harita_konum_istanbul

Silivri İstanbul Resim Galerisi
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım