Grönland

Monday, August 10, 2020
Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı "Kalaallit'lerin ülkesi" demektir.Ayrıca Danca olarak bakıldığında ise "Grønland" sözcüğü ise "Yeşil Ülke" anlamına gelmektedir. Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka'nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Adanın kuzeyinde Kuzey Buz Denizi (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada'nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alır. Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır.

Grönland Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Grönland Haritadaki Konumu
Grönland
Kalaallit Nunaat
Grønland
Bayrağı

Grönland Haritası
Resmi dil Kalaallisut ve Danca
Başkent Nuuk
En büyük kent Nuuk
Siyasi sistem Parlamenter Demokrasi
Kraliçe (Monarşi) 2.Margrethe
Başbakan Hans Enoksen
Yüzölçümü
- Toplam
- Su %'si
Ülkeler arasında 13'üncü2
2,166,086 km²
  %81.1
Nüfus
- Toplam (?)
- Nüfus yoğunluğu
Ülkeler arasında 244'üncü
56,344
0.026/km²
Para birimi Danimarka Kronu (DKK)
Saat dilimi GMT+0
Ulusal marş Nunarput utoqqarsuanngoravit
İnternet alan adı .gl
Uluslararası telefon kodu +298
Grönland İmaj yükleniyor...
gronland

Grönland Resim Galerisi


Grönland'da yaşayan nüfus 56.000 civarındadır. Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Grönlandlılar, hem Kalaallit(Inuit) hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönlandca (Greenlandic=Kalaallisut) dilini konuşurlar. İki önemli şehri Başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn'dır. Ortalama sıcaklığın -7oC olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır. Bir Danimarka sömürgesi olan Grönland'in, yerli Kalaallisut dilindeki adı Kalaallit Nunaat'dır.

Konu başlıkları

Tarih

900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland'ı keşfetmiştir. 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland'da bir Viking sömürgesi kurdu.

Özelliği

Atlas Okyanusu'nda bulunan Grönland, Kuzey Amerika kıtasına bitişik olmakla birlikte tarihsel olarak Avrupa ile bağları daha fazladır. Her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, Danimarka Kraliyet Birliği'nin bir parçasıdır. Danimarka'ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Topluluğu'na dahil olan Grönland, 23 Şubat 1983 tarihinde yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda AB'den ayrılma kararı alır ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985'de Grönland topluluktan ayrılır; halen Avrupa Birliği'nin dışındadır.

Grönland Kronu

Grönland Kronu,Grönland'da gelecekte kullanılması düşünülen para birimidir.Günümüzde Danimarka kronu kullanılmaktadır.Mayıs 2007'de Danimarka'da çıkan yasaya göre Grönland'a Danimarka kronunun kendi versiyonlarını çıkartabilme hakkı verildi.

Grönland siyasi ve fiziki haritası

Grönland

Grönland dağları

Grönland Buzdağları

Doğu Kıyıları

Grönland görünüş

Nuna adasıYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım