Esenler İstanbul

Friday, March 5, 2021
Esenler, İstanbul'un kavşak konumdaki ilçelerinden biridir. Esenler çarpık yapılaşmanın yaygın oludğu ve kentsel dönüşüm öncelikle ele alındığı İstanbul'un ilçelerindendir.

Esenler İstanbul Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Esenler İstanbul Haritadaki Konumu
Esenler'in kuzeyinde Bayrampaşa, güneyde Güngören, güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Esenler, 18 mahalleden oluşmaktadır ve yüzölçümü toplam 5.227 hektardır.

Esenler, çevresindeki ilçelerden farklı olarak, sanayi merkezi olmaktan çok bir yerleşim merkezi özelliğindedir. Esenler'i Davutpaşa yoluna bağlayan Ayazma yolu üzerindeki su kontrol kuyuları, şimdi Belediye oto Garajı olarak kullanılan Üçyüzlü, Ayazma Çeşmesi, Su Terazisi ve garaj içinde yıkık vaziyette olan Kilise güzel bir mimari örnek olarak karşımıza çıkar.

İstanbul surlarının yıkılmasından sonra bu bölge toprakları askeri bakımdan önem kazanmıştır. İlçe Tarihinin İstanbul Tarihi içinde mütalaa edilmesi gerekir. İlçe tarihi eser bakımından zengin sayılmaz. Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşme, su kemeri, su terazisi ve sebil günümüze ulaşan tarihi yapılardır. Bu eserlerin de kitabeleri tahrip edildiği için yapım tarihleri hakkında bilgi vermek mümkün değildir. Bunlar: Avas kemeri, Atışalanı Çeşmesi, Atışalanı Sebili, Menderes Çeşmesi (Litros Ayazması), Yavuz Selim Çeşmesi ve Nene Hatun Çeşmesi.

Esenler Tarihçe

Bölge, Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans'ın şaşalı devirlerinde İstanbul'un Türk'ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğu'na türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır.Osmanlı döneminde Mahmutbey nahiyesi içerisinde birer Rum yerleşim yeri olan Litros ve Avas köylerinin etnik yapısı, Lozan Antlaşması'yla değişmiştir.

Cumhuriyet döneminde Rum kökenli halkın Yunanistan'a göç etmesiyle boşalan köylere, Doğu Makedonya'dan gelen mübadele göçmenlerini Türkler iskan ettirilmiştir. Uzun yıllar mübadele köyü konumunda kalan Litros ve Avas isimlerini 1930'lu yıllara kadar korumuştur. 1937-1940 yıllarında gerçekleştirilen değişiklikle Litros (Esenler), Avas (Atışalanı) olarak Türkçeleştirilmiştir.

1993 yılı sonunda ilçe olmuştur. Esenler'in bulunduğu bölge, önceden Bakırköy ilçesine dahil iken, bu ilçe bölününce önce Güngören'e dahil edildi. Daha sonra da müstakil bir ilçe olarak kuruldu.
Esenler
Esenler'nın İstanbul'daki konumu
Esenler'nın İstanbul'daki konumu
Bilgiler
İlçe nüfusu: 461.382
İlçe Merkez nüfusu: 461.382
Köy ve belde nüfusu::
Nüfus itibariyle: 2011
Nüfus Kaynak: TUİK
Yüzölçümü: 52.27 km²
Nüfus yoğunluğu: 8,405/km²
Koordinatlar 41°03′K, 28°88′D 
Rakım  
Genel bilgiler
Türkiye
Coğrafi Bölge: Marmara
İl İstanbul
Alan Kodu 212
Plaka 34
Kaymakam Nazım Madenoğlu
Belediye başkanı: Mehmet Tevfik Göksu (AKP)
Belediye web sitesiwww.Esenler.bel.tr
Kaymakamlık web sitesiwww.Esenler.gov.tr

Esenler'in Yıllara Göre Nüfusu

Yıllar			1985	1990	1997	2000	2007	2010
Esenler Nüfusu	135,373	235,328	344,428	394,423	517,235	461,072

Esenler'in Tarihi

Bölge, Bizans’lılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans’ın şaşalı devirlerinde İstanbul‘un Türk’ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğuna türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır. Daha sonraları Rumların Litros (Esenler) veya Avas (Atışalanı) köylerini terk etmeleriyle, Devlet bu köyleri iskan yerleri olarak kabul etmiş, bilahare Yunanistan’dan gelen mübadele göçmenlerini bu köylere yerleştirmiştir.

Esenler’in Davutpaşa yoluna bağlanan Ayazma yolu üzerindeki su kontrol kuyuları, şimdi Belediye Oto garajı olarak kullanılan Üçyüzlü, Ayazma Çeşmesi, Su Terazisi ve garaj içinde yıkık vaziyette bulunan Kilise güzel bir mimari örnek olarak karşımıza çıkar.

İstanbul surlarının yıkılmasından sonra bu bölge toprakları askeri bakımından önem kazanmıştır. İlçe tarihinin İstanbul tarihi içinde mütaala edilmesi gerekir. Esenler İlçesi coğrafi yönden güzel bir yerleşim alanına sahiptir.

Esenler İstanbul İmaj

esenler_harita_konum_istanbul

Esenler İstanbul Resim Galerisi


Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım