Bedelli Askerlik Başvurusu Nereye Yapılacak

Saturday, December 5, 2020
Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe gire Bedelli askerlik için son başvuru tarihi belli oldu. Bedelli Askerlik başvuruları nereye yapılacak, Bedelli askerlik ücretleri nereye ödenecek sorularının cevapları burada.
Cumhurbaşkanı Gül, bedelli askerlik ve sporda şike cezalarını indiren kanunları onayladı. Bedelli Askerlik Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, bedelliden yararlanmak için tanınan 6 aylık başvuru süresi de başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı 6252 sayılı "Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile bugün itibariyle fiili askerlik hizmetine başlamayan, en geç 31 Aralık 2011’de 30 yaşından gün alanlar, 6 ay içinde Askerlik Şubeleri'ne başvurarak bedelli askerlikten yararlanacaklar. Başvurular için son gün 15 Haziran 2012 olacak. Başvuranlar 30 bin lira ödeyecekler. Ödemeler defaten veya yarısı başvuru tarihinde, yarısı da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde yapılabilecek.

Bedelli Askerlik'den Çürükler de yararlanacak

Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, haklarında askerliğe elverişli olmadıkları yönünde verilen kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da 6 ay içinde başvurmaları halinde yaş sınırı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanacak. Bu kanundan yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Bedelli Askerlik tutarları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasında açılacak özel hesaba yatırılacak. Ödeme yapıldıktan sonra askerlik şubeleri vasıtasıyla süreç takip edilecek.

Yasa, işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ve sanat sahibi olarak yurt dışında oturma ve çalışma iznine sahip olanlara uygulanan dövizli askerlik sisteminde de yeni düzenlemeler yapıyor.

Yasa, bedeli iki katına çıkarırken, temel askerlik eğitimini de kaldırıyor. Buna göre en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışanlar, 10 bin euro ödeyerek, 21 günlük eğitime tabi tutulmayacaklar. 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini yapmadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar da 7 bin 668 euro yerine 10 bin euro ödeyerek 21 gün askerlik yapmadan bu hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Askerlik Şubeleri

ASKERALMA BöLGESİ

ASKERALMA BöLGESİNE BAĞLI İLLER

Adana Askerlik Şubesi Gaziantep, Hatay, İÇel, Kilis, Osmaniye
Eskişehir Askerlik Şubesi Eskişehir, Kütahya, Uşak
Çankırı Askerlik Şubesi Çankırı, Kırıkkale
Aydın Askerlik Şubesi Denizli, Muğla
Bursa Askerlik Şubesi Balıkesir, Bilecik, Çanakkale
Çorum Askerlik Şubesi Amasya, Samsun
Diyarbakır Askerlik Şubesi Batman, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
Erzurum Askerlik Şubesi Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır, Kars
Isparta Askerlik Şubesi Antalya, Burdur
İstanbul Askerlik Şubesi .
İzmir Askerlik Şubesi Manisa
Kastamonu Askerlik Şubesi Bartın, Karabük, Sinop, Zonguldak
Kayseri Askerlik Şubesi Kırşehir, Nevşehir, Niğde
Kocaeli Askerlik Şubesi Bolu, Sakarya, Yalova, Düzce
Konya Askerlik Şubesi Aksaray, Karaman
Malatya Askerlik Şubesi Adıyaman, Elazığ, K.Maraş, Tunceli
Sivas Askerlik Şubesi Tokat, Yozgat
Tatvan Askerlik Şubesi Ağrı, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Muş, Van
Tekirdağ Askerlik Şubesi Edirne, Kırklareli
Trabzon Askerlik Şubesi Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize

Bedelli Askerlik ile ilgili linkler

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım