Bedelli Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
15 Aralık 2011'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Bedelli Askerlik başvurularu devam ediyor. Bedelli Askerlik için nereye başvurmak gerekir, Bedelli Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır ve Bedelli Askerlik için gerekli evraklar nelerdir?
Bedelli Askerlik işlemleri;
  • 1. Bedelli Askerlik kapsamına girenler en yakın Askerlik Şubesine üzerinde TC Kimlik No olan nüfuz cüzdanlarıyla başvuruyorlar. Bedelli Askerlik Başvurusu için kimlik haricinde yanınızda kimlik fotokopi dahi götürmenize gerek yok.
  • 2. Kişi Askerlik Şubeleri kanun kapsamına giriyorsa, ödemesi gereken tutarı belirtir bir belge verecek. Belgede Bedelli Askerlik iki taksit ya da tamamını yatırcağın dair bankaya iletilmesi gereken dokümanı teslim alıyorsunuz. Bu belge de ayrıca ödemenin yapılacağı hesap numaraları yer alacak.
  • 3. Kişi, bu belge ile Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasına bedelin yarısı olan 15,000 TL ya da tamamı olan 30 Bşn TK'yi yatırır. Banka biri asıl 3 dekont verir. Dekontta yükümlünün TC Kimlik Numarası, adı, soyadı, baba adı, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe ile ödenen tutar ve ödemenin askerlik hizmeti için yapıldığı yazılır.
  • 4. Banka'dan alınan dekontlar tekrar Askerlik Şubesine verilerek Bedelli Hakkı kazanan için resmi işlemler yapılır. Bedelli Askerlik'ten yararlanacak kişi hakkındaki bakaya ve arama kararları durdurulur.
  • 5. İlk ödemede yarısını ödeyenler, kalan yarısını 6 ay içinde ödeyecek.
  • 6. Kişi bu 3 nüshayı da askerlik şubesine verir. Ödemenin tamamı yapılınca (30 bin liranın tümü tamamlandığında), askerlik şubesi "muafiyet belgesinin" çıkarılması için gerekli işlemleri yapar. Kişiye yazılı davet yazısı gönderir ve gelen belgeyi şahsen teslim eder.
Akerlik Şubeler'i oldukça modernleşmiş, daha sivil bir havaya bürünmüş kurum, çalışanlar oldukça kibar ve yardımcı oluyorlar. İşlemleri seri ve pratik bir şekilde tamamlanıyor.

Bedelli Askerlik 2011 Tam Metni Resmi Gazete'de yayımlandığı haliyle.

Bedelli Askerlik ile ilgili linkler