Bayrampaşa Belediyesi

Thursday, June 4, 2020
Bayrampaşa Belediyesi İstanbul ili sınırları içerisinde yeralmaktadır. Bayrampaşa Belediyesi başkanı Atila Aydıner 2009 yerel seçimlerinden AK Parti'den Bayrampaşa belediye başkanı olarak seçildi.

Bayrampaşa Belediyesi Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Bayrampaşa Belediyesi Haritadaki Konumu

Bayrampaşa Belediyesi Harita ve Yol Tarifi

Bayrampaşa Belediyesi İletişim

Bayrampaşa Belediyesi Adresi : ABDİ İPEKÇİ CD. NO:2 BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
Bayrampaşa Belediyesi Telefon No : 0(212) 467 19 00
Bayrampaşa Belediyesi Fax: 0(212) 467 19 18
Bayrampaşa Belediyesi Çağrı Merkezi: 467 19 00

Bayrampaşa Hakkında

Bayrampaşa günümüzde 11 mahalleden ve yaklaşık 273 bin yerleşik nüfustan oluşan bir yerleşim yeridir. Bayrampaşa; iş, eğitim, kültür, alış-veriş ve önemli bir ulaşım noktasını bünyesinde barındırmasından dolayı nüfusu gün içinde 1 milyona yaklaşmaktadır. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Bayrampaşa, doğudan Eyüp, batıdan Esenler, güneyden Zeytinburnu, kuzeydoğudan Gaziosmanpaşa ile çevrilidir. Eyüp’ün bir semti olan Bayrampaşa’ya 1990 yılında ilçe statüsü verilmiştir.

Bugün çağdaş bir kent görünümünde olan Bayrampaşa’nın tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. 1453’te Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u kuşatması sırasında, askeri yığınak ve karargah yeri olarak seçilen Bayrampaşa, daha sonra savunma amaçlı kullanılmış, bölgeye askeri hastane, kışla ve sığınaklar yapılmıştır.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bayrampaşa

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde, Osmanlı’nın Balkan hakimiyetinin sona ermesiyle birlikte binlerce Müslüman Balkan coğrafyasından, İstanbul ve Anadolu’ya göç etmek zorunda kalmıştır. 1927’de Bulgaristan’ın Filibe şehrinden göç eden ve yöreye ilk yerleşen göçmen grup, bölgede tarım ve hayvancılık yapmıştır. Bu doğrultuda, Velibey (Demirkapı), Ferhatpaşa ve Cicoz çiftlikleri kurulmuş, bugün Numunebağ ve Abdi İpekçi Caddesi olarak adlandırılın alanda bağcılık yapılmıştır. Bayrampaşa’nın gelişip bugünlere gelmesinde Balkanlar’dan göç edenlerin katkısı asla göz ardı edilemez. 1927’de Bulgaristan’dan başlayan, 1950’lerde Makedonya’dan gelen insanlarla artan ve 1960’lı yıllarda Yugoslavya’dan göç eden Boşnaklarla doruğa ulaşan göç dalgası, Bayrampaşa’nın sosyo-kültürel altyapısının oluşmasında fazlasıyla etkili olmuştur. Balkan göçmenlerinin çalışkanlığı, aile bağlarına verdiği değer, Bayrampaşa’nın İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olması yolunda önemli katkılar sağlamıştır.

1927’den itibaren gruplar halinde Bulgaristan ve Yugoslavya’dan gelen göçmenlere ilaveten 1955’te İstanbul’un iki büyük caddesi olan Vatan ve Millet Caddeleri yapılırken evleri istimlake uğrayan vatandaşların çoğunun Sağmalcılar Köyü’ne yerleşmesi, bölge nüfusunun artmasına neden olmuştur. Türkiye’de 1950’den itibaren kendini gösteren kentleşme olgusuna bağlı olarak, Anadolu’dan İstanbul’a göç eden insanların bir bölümü yerleşim yeri olarak Bayrampaşa’yı seçmiştir. Bölgeye 1950’li yıllarda yapılan fabrikalar, Bayrampaşa’nın yerleşim alanı olarak tercih edilmesinde oldukça etkili olmuştur.

Mimar Sinan tarafından İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan ve o dönemde aktif durumda olan temiz su kanallarına, binaların atık su giderlerinin hatalı bağlanması sonucu semtte kolera salgını baş göstermiştir. Salgına bağlı olarak çok sayıda insan yaşamını yitirmiştir. Dönemin yöneticileri tarafından, Sağmalcılar adının zihinlere kolera sözcüğüyle birlikte yerleştiği düşünülerek, Dördüncü Murad’ın sadrazamlarından Bayram Paşa’nın burada bir çiftlik sahibi olmasından esinlenilerek Sağmalcılar adı, 1978’de Bayrampaşa olarak değiştirilmiştir.

1970 öncesinde tarıma dayanan bir ekonomisi olan Bayrampaşa, 1970 sonrası hızlı kentleşmeye bağlı yoğun göç sonucunda, ekonomisi sanayi ve ticaret ağırlıklı bir ilçe olmuştur. Ağır bir sanayisi olmayan Bayrampaşa'da, sanayi; yedek parça, otomobil tamiri, kalıpçılık, elektrik elektronik parça üretimi, hırdavat alet üretimi, plastik döküm, soğuk demir işlemesi, talaşlı üretim, tekstil gibi alanlara yönelmiştir. Gününüzde Bayrampaşa’da tarım alanı mevcut değildir.

Tarihi eserler bakımından önemli bir yeri olan ve bugün Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü hizmet binası olarak ayrılan Maltepe Askeri Hastanesi, 1827’de yaptırılmıştır. Bina dört cephelidir. Orta yerinde büyük bir avlusu vardır. Ön cephesi tek, öteki yönleri ikişer katlıdır. Tavanları yüksek, odaları ve koğuşları geniştir. 1922’de lağvedilen hastane bir müddet askeri okul ve daha sonra kışla haline getirilerek 66. Tümen’in karargahı olarak kullanılmıştır. Ferhat Paşa Çiftliği 20.yy. başlarında merhum İbrahim Turhan tarafından ilçemize kazandırılmıştır. Balkan Harbi yıllarında Selanik’ten Türkiye’ye gelen İbrahim Turhan, Litros’a -bugünkü Esenler- gelir. Bu bölge o yıllarda Rum köyüdür. İbrahim Turhan bu bölgeye Türklerin yerleşmesinde öncülük eder ve geniş bir arazi satın alarak burada bir çiftlik yaptırır. Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Koca Sinan tarafından Bayrampaşa’da yapılan su terazilerinden ve su maslaklarından günümüze pek az iz kalmıştır.

1994 yılından sonra belediyenin planlı çalışmaları sonucu Bayrampaşa, estetik dışı görüntüsünden kurtulmaya başlayarak, modern bir siluet kazanmış ve öz aurası ile İstanbul'un yükselen yıldızı olmuştur. Hızlı bir değişim süreci geçiren Bayrampaşa’da kısa sürede alt ve üst yapı sorunları çözülmüş, eğitim, kültür, sağlık, spor alanında önemli projeler üretilmiş, ekonomik ve sosyal hayatı iyileştiren çok sayıda mekan halkın hizmetine sunulmuştur. 1994’ten günümüze kadar, Bayrampaşa Belediyesi tarafından bilgi evleri, bilgi merkezleri, sağlık birimi, spor tesisleri, kültür salonları, beşi bir yerde hizmet merkezleri kurulmuş ve 70’den fazla park yapılmıştır. Bayrampaşa’da açılan Carrefour, Bauhaus, Forum İstanbul Avm, Ikea, Praktiker ve Aquarium ilçenin ticari hayatını canlandırmış, Bayrampaşa’yı İstanbul’un popüler ilçelerinden biri haline getirmiştir. Ayrıca Vatan ve Yenidoğan mahallelerinin arasında bulunan Demirkapı Caddesi, Bayrampaşa'nın ticaret merkezi sayılabilir. Ulaşım sorunu bulunmayan Bayrampaşa’da, metro ulaşımda büyük kolaylık sağlamakta, metro ile başta havaalanı olmak üzere, İstanbul’un diğer önemli merkezlerine rahatlıkla seyahat edilebilmektedir. İlçemizden, İstanbul’un diğer ilçelerine metronun yansıra, otobüs ve dolmuş seferleri mevcuttur. İlçemiz önemli noktalara yerleştirilen kameralar vasıtasıyla, güvenlik birimlerimiz tarafından 7/24 kesintisiz izlenmekte, böylece güvenliği bozan olayların önüne geçilmektedir.

Mayıs 1994’te Bayrampaşa’da hizmete giren İstanbul Büyük Otogarı, İstanbul’un en büyük ulaşım noktasıdır. Günde yaklaşık 15 bin otobüsün hareket etmesine imkan veren Büyük İstanbul Otogarı’nda 5 binden fazla kişi istihdam edilmektedir. Halen 168 adet acente, 350 otobüs firması, 350 işyeri otogarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bayrampaşa’da, 1 devlet ve 4 özel olmak üzere toplam 5 hastane bulunmaktadır. Bu hastanelerin toplam yatak kapasitesi 250’dir. Sağlık Grup Başkanlığımıza bağlı 3 Sağlık Ocağı, 2 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, 1 Verem Savaş Dispanseri mevcuttur. Yine ilçemizde 1 adet semt polikliniği ve dispanser hizmet vermektedir. Ayrıca 12 özel poliklinik mevcuttur. Öte yandan Bayrampaşa Belediyesi tarafından açılan, Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Hizmetleri Birimi vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaktadır.

Bayrampaşa’da yaşayan insanların okuma yazma oranının yüzde 99 olduğu tahmin edilmektedir. İlçemizde 25 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu ilköğretim okullarında faaliyet gösteren anaokullarına ek olarak, Hacı Halide Canayakın Anaokulu, Tuna Anaokulu ve Bayrampaşa Belediyesi tarafından kurulan Bayram Yuva 1 ve Bayram Yuva 2 çocuklarımıza eğitim vermektedir. Bayrampaşa’da 1 Anadolu Lisesi, 3 tanesi yabancı dil ağırlıklı olmak üzere, 5 Genel Lise, 1 Ticaret Lisesi, 2 Anadolu Teknik Lise, 1 Endüstri Meslek Lisesi, 1 Teknik Lise ve 1 Kız Meslek Lisesi olmak üzere toplam 12 lise bulunmaktadır. Mevcut eğitim kurumlarına ek olarak, Bayrampaşa Belediyesi’nin hayata geçirdiği BAYGEM (Bayrampaşa Gençlik Merkezi), Bilim Merkezleri, Bilgi Evleri gençlerimize ve çocuklarımıza temel ve destekleyici eğitimler vermektedir. İlçemizde, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezlerinde çeşitli konularda halkımıza mesleki eğitimler verilmektedir.

Bayrampaşa Belediyesi Organizasyon Şeması

Bayrampaşa Belediyesi Organizasyon Şeması

Bayrampaşa Belediyesi Birimleri

Basın ve Halkla İlişkiler
Müdürlüğümüz, belediyemizin gerçekleştirmiş olduğu veya gerçekleştirmeyi planladığı hizmetleri halkımıza güncel bilgiler eşliğinde duyurarak, halkımızın bu hizmetlerden yararlanmasını sağlamaktadır. 467 19 00 - 1618

Bilgi İşlem
Müdürlüğümüz, Belediyemizin tüm yazılım, donanım ve program ihtiyaçlarını temin eder,belediye internet sitelerini oluşturur, bunları düzenler, network kurarak, iç ve dış haberleşme ağını gerçekleştirir. 467 19 00 - 1612

Destek Hizmetleri
Müdürlüğümüz, belediyemizde bulunan tüm müdürlüklerin yapmış olduğu çalışmaların hızlı, kaliteli, kesintisiz, gerçekleştirilmesini sağlamakta ve onlara gereken desteği vermektedir. 467 19 00 - 1303

Emlak ve İstimlak
Müdürlüğümüz, ilçemiz sınırları içerisinde kalan, tüm gayrimenkullerle ilgili her türlü işlemi yaparak, bunları sonuçlandırır. 5393 sayılı kanuna istinaden belediye sınırları içersinde kamuya açık alanları düzenler. 467 19 00 - 1302

Fen İşleri
Müdürlüğümüz, halkımızın daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesini sağlamak amacıyla bölgenin alt ve üst yapı çalışmalarını yaparak, doğal afetlere ve çevresel olumsuzluklara karşı mücadele vermektedir. 467 19 00 - 1419

Hukuk İşleri
Müdürlüğümüz,adli ve idari mercilerde belediyenin haklarını arar ve korur. Belediye hizmetlerinin hukuka uygun, verimli ve düzenli üretilmesine hukuki açıdan katkıda bulunarak, incelemeler yapmaktadır. 467 19 00 - 1615

İmar ve Şehircilik
Müdürlüğümüz, Bayrampaşa'daki tüm imar uygulamalarının takibini yürütmekte, ilçemizdeki planlama çalışmalarını, nazım imar planlarına uygun yapmakta; ve bu planlara ait işlemleri gerçekleştirmektedir. 467 19 00 - 1204

İnsan Kaynakları ve Eğitim
Müdürlüğümüz,yaptığı çalışmalarla belediye personelinin motivasyonunu sağlarken, yeni çıkan yasa ve kanunlarla ilgili personeli bilgilendirerek, bu doğrultuda çeşitli eğitimler vermekte ve bunları organize etmektedir. 467 19 00 - 1609

İşletme
Müdürlüğümüz, yasa ve kanunlar çerçevesinde tüm vergi, harç, ücret, katılma payı tahsilatlarını yapmakta; vergi cezaları ve afları ile ilgili tüm işlemleri takip etmekte ve bunları halkımıza duyurmaktadır. 467 19 00 - 1107

İşletme ve İştirak
Müdürlüğümüz, belediye hizmet binamız ve ek hizmet birimlerimizin bulunduğu binaların; hizmete başladığı gün gibi yeni, hasarsız ve temiz kalmasını sağlar; bakım, onarım ve temizlik işlemlerini gerçekleştirir. 467 19 00 - 1102

Kültür ve Sos. İşler
Yaşa, zamana, mekana uygun kültür programları düzenleyerek; her kesimden, her düşünceden, her inançtan, insanımızın değerlerine önem veriyor, onların kültürüne duyduğumuz saygıyı eylemlerimizle ortaya koyuyoruz. 467 19 00 - 1424

Mali Hizmetler
Müdürlüğümüz, gider ve borçların hak sahiplerine ödenmesi, para ve parayla ifade edilebilen değerler ile emanetlerin alınması, bunların saklanması, ilgililere verilmesi, gönderilmesi işlemlerini yapmaktadır. 467 19 00 - 1311

Özel Kalem
Müdürlüğümüz, Başkanımızın programlarının organize edilmesi aşamasında aktif rol alarak, belirli düzen dahilinde yürüyen ve güncel olaylarla yenilenen bir program hazırlar ve bunun takibini yapar. 467 19 00 - 1710

Park ve Bahçeler
Müdürlüğümüz, beton yığınları içerisinde bunalan insanlarımıza rahat nefes alabilecekleri, spor ve yürüyüş yapabilecekleri, dinlenebilecekleri yeşil alan sunarak, park ve doğal bahçeler inşa etmek etmektedir. 467 19 00 - 1507

Ruhsat ve Denetim
Müdürlüğümüz, ilçemizde faaliyet göstermek üzere belediyemize başvuran sıhhi müesseselerin ve umuma mahsus istirahat ve eğlence yerlerinin gerekli kontrollerini yapar, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verir. 467 19 00 - 1510

Sağlık İşleri
Müdürlüğümüz, kurum içi belediye memur ve işçi personeline ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerine ve halkımıza sağlık hizmeti sunarak; halk sağlığı adına sıhhi müesseseleri denetler. 0(212) 544 75 71

Teftiş Kurulu
Müdürlüğümüz, Belediye Başkanlığımıza bağlı bütün birimler ile iktisadi teşekküllerde her türlü inceleme, araştırma, soruşturma ve teftişi yapmaktadır. 467 19 00 - 1414

Temizlik İşleri
Müdürlüğümüz, halkımızın beden sağlığını bozacak tüm unsurları bertaraf etmekte, göz estetiğine rahatsızlık veren görüntüleri ortadan kaldırmakta ve yaşamın kalbinde temiz bir çevre inşa etmektedir. 467 19 00 - 1514

Ulaşım Hizmetleri
Müdürlüğümüz, belediye başkanımız ve başkan yardımcılarımız başta olmak üzere, personelimizi görevleri gereği gitmeleri gereken yerlere ulaştırarak, personelimize servis hizmeti sunmaktadır. 0(212) 567 94 50/52

Yazı İşleri
Müdürlüğümüz,Belediye Meclisi'nin düzenli çalışabilmesi için, meclise gerekli desteği vererek; dokümanlar hazırlamak, meclisin yazım, onay ve kararlarını takip etmek, Belediye Meclis üyelerinin özlük işlerini yürütmektedir. 467 19 00 - 1512

Zabıta
Müdürlüğümüz, Bayrampaşa'nın her türlü düzenini koruyarak, halkımızın ruh ve beden sağlığını bozucu bütün unsurları bertaraf ederek, halkımızın ruh dinginliğine ulaşmasına katkı sağlamaktadır. 467 19 00 - 1015

Bayrampaşa Belediyesi İlgili Linkler

Bayrampaşa Resim Galerisi

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım