Askerlik Ne Kadar Kısalacak

Monday, November 30, 2020
Yüz binlerce kişinin merakla beklediği askerlik süresiyle ilgili düzenleme tamamlanmak üzere. Hükûmet kurmaylarının uzun bir süredir üzerinde çalıştığı askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili paket 12 Haziran seçimleri sebebiyle rafa kaldırılmıştı.Seçimsonrası çalışmalarına hız veren hükûmet paketin içeriğiyle ilgili artık sona yaklaştı. Buna göre paketin yeni yasama dönemiyle beraber meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Peki, yeni düzenlemeye göre askerlik ne kadar kısalıyor?

Meclis gündemine gelecek pakete göre askerliğin kademeli olarak kısaltılması planlanıyor. Halihazırda, 15 ay olan askerlik süresi kısa bir zaman diliminde 12 aya; 2-3 yıl içerisinde de 9 aya inecek.

Yeni düzenlemede tek tip askerlik yerineüniversitemezunlarının 4 ay kısa dönem askerlik yapması planlanıyor. Tek tip askerlik daha önceGenelkurmaytarafından sunulmuş ancak hükûmet tarafından sıcak karşılanmamıştı. Yeni paketle beraber uygulanacak değişikliklerden bir tanesi de yedek subaylık süresinin uzatılması olacak. 15 ay olan bu süre hazırlanan paketle beraber 18 aya çıkacak. Alınan bilgilere göre bu sürenin uzatılması talebi Genelkurmay'dan geldi. Buna göre yedek subaylık süresinin uzatılmasıyla, yedek subaylardan daha fazla fayda amaçlanıyor.

Kamuoyunda yeni düzenlemeyle ilgili en çok merak edilenlerden biri bedelli askerlikti. Ancak yeni düzenlemede bedelli askerlik yer almayacak. Hükûmetin askerlik süresini kısaltarak bedelliye gerek kalmayacağı yönünde bir değerlendirmesinin olduğu, bu bağlamda da bedelli askerliğin pakete dâhil edilmediği belirtiliyor.

Askerlik Süresi Ne Zaman Düşecek

Askerlik İlgili Linkler

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım