750 Bin Asker Kaçağı İçin Düğmeye Basıldı

Monday, April 6, 2020
Askerlik Yeri Sorgulama Hükümetin, askerlik süresini 12 aya düşürmeyi planlamasıyla, 750 bin asker kaçağı da silah altına almak için düğmeye bastı.

Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık 70 bin er ve erbaşı etkileyen uzun dönem askerliği 15 aydan 12 aya düşürme kararından sonra önemli bir gelişme yaşandı. Genel kurmay başkanlığı, 750 bin yoklama kaçağı ve bakayanın askere alınması için düğmeye basdı.

BAKAYA BİLGİLERİ EMNİYETE GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı, 750 bin kişinin bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Yoklama kaçakları ve bakayalar Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi ile aranacak. Polis ve jandarma denetimlerinde yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu tespit edilenler en yakın askerlik şubesine teslim edilecek.

ASKER KAÇAKLARINA PARA CEZASI UYGULANACAK

GBT sorgusunda arandığı belirlenen kişilere eskiden olduğu gibi gözaltı işlemi yapılmayacak. Mesai saatleri dışında veya hafta sonu yakalanan kişiler yapılacak tebligat ile serbest bırakılacak. 15 gün içinde askerlik şubesine teslim olmayanlara 1000 TL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.

İhtiyaç halinde; bakaya veya yoklama kaçakları için bankalarda hesap açtırmama, yurtdışına seyahat ettirmeme gibi kısıtlamalar uygulanabilecek.

ASKERLİK ŞUBELERİNDE KUYRUK OLUŞTU

Askerlik süresinin kısaltılması ise askere alınacak gençleri sevindirdi. Kasım 2013 celp döneminde silah altına alınacak olan asker adayları askerlik şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturmaya başladı.
E. Çağrıcı

E-posta Adresi : e.cagrici@turkiye-rehberi.net - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Askerlik Sorgulama ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - Askerlik SorgulamaYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım