7.5 Milyon Emekli İntibak Randevusuna Kilitlendi

7.5 milyon emekli, 30 Haziran'daki intibak kararına kilitlendi. Davanın kaderini etkileyecek bilirkişi raporu, 20 Mayıs'ta belli olacak. İMBED Başkanı, 'Sonuçtan umutluyuz' dedi
2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 7.5 milyonkişiyi intibak heyecanı sardı. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nin 30 Haziran'da açıklayacağı karar merakla beklenirken, davada kilit rol oynayacak bilirkişi raporu 20 Mayıs'ta belli olacak. İntibak davasını açan İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği'nin (İMBED) Başkanı Hamdi Öz, TAKVİM'e yaptığı açıklamada "Mahkemeden olumlu karar çıkmasından umutluyuz" dedi. 

3 DURUŞMA YAPILDI 
2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 1.9 milyon kişi,Ocak 2013'te intibak zammı aldı. Bu gelişme 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları umutlandırırken; İMBED intibak konusunu yargıya taşıdı. 2013'te açılan davada şu ana kadar 3 duruşma yapıldı. Karar ise Emekliler Günü olan 30 Haziran'da açıklanacak. Eğer olumlu karar çıkarsa, milyonlarca emeklinin maaşında artışın kapısı açılacak. Davanın kaderini etkileyecek bilirkişi raporu, 20 Mayıs'ta belli olacak. İMBED Başkanı Öz, raporun bu tarihte kendilerine ulaşacağını söyledi. Öz, şunları kaydetti: 

ÇİFTE KUTLAMA 
"Bizim önerimizle duruşma 30 Haziran tarihine ertelendi. Sonuçtan umutluyuz. Emekliler Günü'nde hem mahkeme kararını hem de Emekliler Günü'nü kutlayacağız." 

EN DÜŞÜK AYLIK BİN 250 LİRA OLSUN
İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, 
en düşük emekli aylığının bin 250 lira olmasını istediklerini söyledi. Emekli maaşlarının düşük olduğunu kaydeden Öz, sağlık hizmetlerinden alınan ücretlere de değindi. Öz; ilaç katkı payı, reçete okuma payı, randevu katkı payı ve özel hastanelerin aldığı yüksek katkı payının emeklileri sıkıntıya soktuğunu ifade etti. 

HERKES SEVİNSİN
Çıkacak karar emeklileri sevindirecek. Maaşlarında küçük de olsa bir artış yaşanacak ve haksızlıklar giderilmiş olacak.