2014 Bağkur Affı, GSS Prim Affı, Vergi Affı

Friday, February 21, 2020
Torba yasa çıkarılmasını bekleyenlerin umudu sönüyor. Bağkur affından yapılandırmasına, GSS affına, vergi affına kadar bir çok kalemde yeni düzenleme yapılması planlanıyordu. Ancak yerel seçimlerden zafer ile çıkan AK Parti'de böyle bir çalışmanın izine rastlanmadı. Şimdilik ilk iş Cumhurbaşkanlığı seçimi ve cemaate operasyon olarak göze çarpıyor.
Vatandaşların bekleyişi bir süre daha bekleyeceğe benziyor. Bu bekleyiş mutlu sonla mı biter yoksa mutsuz bir kabusla mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

TAŞERON İŞÇİLER NE OLACAK? İŞTE ARŞİVDEN BİR AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti. Taşeron uygulamasının, çeşitli vesilelerle gündeme taşınan önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çelik, taslağın, taşeron çalışanlarının yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınması, sözleşmenin kısa değil asgari 3 yıl yapılması, asıl işveren ile alt işverenin kesin olarak ayrılması gibi düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

Çelik, kısa süre içinde parlamentoya göndermek istedikleri söz konusu taslakla ilgili olarak gruplar arasında uzlaşma olacağı inancını taşıdığını ifade etti. Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, "Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu'na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız" diye konuştu. Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi.

Faruk Çelik, "Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik" dedi.

CHP'li Süleyman Çelebi Kürsüye Sırtında Çuvalla Çıktı Taşeron İşçilerin Sorunlarını TBMM'de Anlattı

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin taşeron işçilerin sorunlarını konuşmak üzere sırtında çuvalla kürsüye gelmesi tartışmaya neden oldu. TBMM Genel Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin taşeron işçilerin sorunlarını konuşmak üzere sırtında çuvalla kürsüye gelmesi tartışmaya neden oldu. CHP, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili Meclis araştırması açılması önergesinin, bugünkü birleşimde görüşülmesini grup önerisi olarak getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, kürsüye, üzerinde "emek torbası" yazan çuvalı sırtlayarak kürsüye yürüdü. Çuvalın içinden karayollarında çalışan taşeron işçilerin mahkeme kararlarından örnekler ve bazı afişler çıkaran Çelebi'ye AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi. Çelebi, tepkilere, "Niye kızıyorsunuz? Siz torba yasalardan her gün bir şey çıkarıyorsunuz. Biz de emek torbası getirdik. Ne var bunda?" diye karşılık verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde mahkemenin kadroya alınmaları gerektiğine karar verdiği işçilere söz verdiğini anlatan Çelebi, "Bakan, 'taşeron işçisinin kadro sorununu çözeceğiz' dedi.

Taşeronların kandırıldığı birçok örnek var" şeklinde konuştu. Hükümetin mahkeme kararını uygulamadığını savunan Çelebi, "Batsın sizin hukukunuz, batsın sizin adaletiniz" diye konuştu. Çelebi, AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan'ın laf atması üzerine, "Ben DİSK başkanıyken tarih yazdım. Size rağmen 1 Mayıs'ı Taksim'de kutladım. Benim mazimi oku, ondan sonra bana laf at" dedi. Çelebi, konuşmasının ardından yerine geçti ve kürsüde bıraktığı çuvalı ve belgeleri kavas kendisine getirdi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım