2.5 Milyon Memur ve 1.9 Milyon Memur Emeklisine Maaş Zammı

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
2.5 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisi toplu sözleşme sonucunu beklerken, öncelikli talepler de belirlendi. Anlaşma ile memurlar ve memur emeklileri maaş zam artışına ek olarak, yeni haklar da kazanacak.

memur emekli maaş zammı
Yaklaşık 2.5 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisi şimdiden toplu sözleşmeye kilitlendi. Ağustos ayında yapılması planlanan toplu sözleşmede hem 2016 ve 2017 zamları belirlenecek, hem de kamu görevlilerine ve emeklilerine önemli kazanımlar getirecek talepler karara bağlanacak. Toplu sözleşme süreci yaklaşırken, memur konfederasyonları da hazırlıklarını hızlandırdı.

Memur Maaş Sorgulama

Emekli Maaşı Sorgulama

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Şifresiz Emekli Maaşı Sorgulama


BU TALEPLER MASADA

Memur-Sen, öncelikli taleplerini belirledi. Talepler arasında kamu görevlilerinin ve emeklilerin gelirini artıracak düzenlemeler başı çekiyor. Kadro, disiplin affı, doğum izninin artırılması gibi talepler de Memur-Sen tarafından toplu sözleşme masasına taşınacak.

İşte talepler:
  • Ek gösterge oranlarının yükseltilmesi,
  • Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,
  • Disiplin cezalarının affı,
  • 4C'li, 4B'li personel ile tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi,
  • Memur emeklilerine aile yardımının verilmesi (eş ve çocuk),
  • Kıdem aylığında yıl sınırının kaldırılması ve gösterge rakamının artırılması,
  • Ulaşım ve kreş yardımının verilmesi,
  • Engelli kamu görevlilerine 5 yılda 1 derece verilmesi ve ikramiyelerinin 25 yıldan hesaplanması,
  • Kadın kamu görevlilerinin doğum öncesi ve sonrası izin sürelerinin artırılması,
  • İşçi statüsünde geçirilen sürelerin kazanılmış hak aylığı ve emekli keseneğine esas aylıkta değerlendirilmesi.

HAZIRLIKLAR SON AŞAMADA

MEMUR-SEN ve Eğitim- Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmeye ilişkin yazışma trafiğinin başlamasına 1, masa pratiğinin başlamasına ise 2 aydan az bir zaman kaldığını belirterek, "Toplu sözleşme için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. İşverenin masaya ne getireceği belirsiz ama bizim masaya ne getireceğimiz yüzde 90 netleşmiş, belirlenmiş durumda" dedi. Seçim sonrası hükümet arayışlarını değerlendiren Yalçın, "Yeni dönemde mutlaka ve mutlaka geçmişten gelen istikrarı devam ettirebilecek bir arayışın olmasını ve bu seçeneği ortaya çıkarmasını tabii ki temenni ediyoruz" diye konuştu.