12 ay askerlik 2014 yılbaşında başlıyor

Friday, February 28, 2020
Askerlik Yeri Sorgulama AKP Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının imzalandığını ve askerlik süresinin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 15 aydan 12 aya indirileceğini açıkladı.

Arınç, "Eskiden asker veya Genelkurmay veya Milli Savunma Bakanlığı, ne derse onu doğru kabul ederler ve o doğrultuda karar alırlardı. Bizim farkımız şu: Genelkurmayımıza sorarız bazen yazılı bazen şifahi. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunu ondan bağımsız olarak biz veririz" dedi.

Genelkurmay'ın erken tezkere tarihini 1 Mart açıklamasına rağmen hükümetin 1 Ocak olarak belirlemesine, “Genelkurmay bir açıklama yapsa mıydı yapmasa mıydı konusunda farklı düşünebilirsiniz. Ama Türkiye yeni bir Türkiye. Türkiye’de sivil asker ilişkileri ilk defa normalleşti. Eskiden asker veya Genelkurmay veya Milli Savunma Bakanlığı, ne derse onu doğru kabul ederler ve o doğrultuda karar alırlardı. Bizim farkımız şu: Genelkurmayımıza sorarız bazen yazılı bazen şifahi. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunu ondan bağımsız olarak biz veririz. Dolayısıyla o ihtiyaçların öncelenmesinde giderilmesinde eğer bizim bir tercihimiz olmuşsa geçerli olan budur.

BOŞA ÇIKARMAK YOK    

Milli Savunma Bakanımız sadece Genelkurmay’ın düşüncesini veya bu konudaki planlamasını hükümetimize aktarır. Ama o 26 bakandan sadece bir tanesidir. Onun düşüncelerini biz kendi aramızda tartışırız. Bu da sadece onları boşa çıkarmak. Haşa böyle bir düşüncemiz yok. Teknik bir konuda Genelkurmay’ın ne dediğine de bakarız. Ama motomot aynı noktada karar verecek durumda değiliz. Genelkurmay Başkanı ile veya orada sorumlu herhangi bir subayla ne bakanımızın ne de bizim bir ilişkisi, bir konuşması, görüşmesi olmamıştır. Bize iletilen bilgileri değerlendirdik ve birilerinin beklentilerinin aksine 1 Ocak tarihini kabul ettik. Yedek subaylar için 12 ay, kısa dönemler için 6 ay devam edecek.

ASKERLİK KISALTILMASI NEDEN OCAK

ASKERİ kaynaklar Bakanlar Kurulu’ndan önce askerliğin 12 aya kısaltılmasının 1 Mart 2014’te başlatılması teklifinin, tüm birliklerin gönderdiği son aktüel sayılar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu belirlendiğini belirterek, “Dengelerin korunması açısından en uygun zaman 1 Mart 2014 olarak tespit edildi” dediler. Hükümetin ise tarihi 1 Ocak’a çekmesinin perde arkasında, muhalefetin “Mart’ta yapılacak yerel seçimler için zamanı 1 Mart’a çektiler” eleştirisinden kurtulmak olduğu ileri sürüldü. Askerliğin 12 aya indirilmesiyle ilgili işleyiş şöyle olacak: 

-1 Ocak 2014  itibariyle askerlikte 12 ayını doldurmuş olanlar terhis olacaklar. Örneğin, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle 12 ay+1 gün askerlik hizmeti yapanlar ile 14. ayın son gününde olanlar da terhis olacaklar. 
-1 Aralık 2013’te 14. ayında olanlar, 15. ayı da tamamlamak zorunda olacaklar. 
-1 Ocak 2014’ten itibaren askere alınanlar için 12 ay otomatik olarak işleyecek.     

E. Çağrıcı

E-posta Adresi : e.cagrici@turkiye-rehberi.net - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Askerlik Yeri Sorgulama ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - Askerlik SorgulamaYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım