10 Milyon Emekliyi Umutlandıran Gelişme

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Yaklaşık 10.5 milyon emekli Temmuz 2015'de zam bekliyor. Enflasyon öngörüldüğü gibi çıkarsa, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaş zamları aynı kalacak.
10 milyonu aşana emeklilerin gündeminden 'zam' konusu düşmüyor. Enflasyona endeksli zam sisteminden şikayetçi olan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, maaşlarında yapılacak artışların memur emeklileri gibi toplu sözleşmeyle belirlenmesini istiyor. Bu yılın Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyona bağlı olarak yüzde 2.33 zam aldı. Memur emeklilerinin maaşında da Ocak'ta toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 artış oldu.

Eğer enflasyon öngörüldüğü gibi çıkarsa, Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklilerinin zammı aynı olacak. Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Memur emeklilerinin maaşı ise Temmuz'da toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 artacak, ayrıca bu yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bunun da farkı verilecek.

EMEKLİ ZAMMI HÜKÜMET PROGRAMINDA YERALDI

2015 akp hükümet programında emeklilere yapılacak zamlara ilişkin hedeflere yer verildi. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre Temmuz'da yüzde 3.63 artırılması öngörülüyor.

Memur emekli aylıklarının, tahmin edilen yüzde 0.63'lük enflasyon farkı nedeniyle 2015 Temmuz ayında yüzde 3.63 artırılması planlanıyor. Tahmin gerçekleşirse, 10.5 milyon emeklinin tamamı 2015 Temmuz'da yüzde 3.63 zam almış olacak.