İşsizlik fonu hazineyi fonluyor

Friday, October 30, 2020
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Temmuz sonu itibariyle toplam gelirleri 22,3 milyar YTL'ye ulaşan İşsizlik Sigortası Fonundan 2 milyon 436 bin resmi işsizin sadece yüzde 4'ünün yararlanabildiğini bildirerek, İşsizlik Fonu'nun işsizi değil Hazineyi fonladığını belirtti.
Aygün, yaptığı açıklamada, Dünya Bankasının İş Gücü Piyasası raporuna göre, 22,3 milyar YTL tutarındaki fonun 26,5 milyon YTL'sinin işsizlik parası olarak ödendiğini belirten Aygün, "İşsize dağıtılan para, Fonda biriken paranın binde 1,2'sini oluşturuyor" dedi.

İşsizlik parası ödenen işsiz sayısının Temmuz ayında 99 bin 664 olduğunu vurgulayan Aygün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının fondan yararlanma koşullarının hafifletilmesi için hazırladığı yasa tasarısının Hazinenin işine gelmediği için uzun süredir bekletildiğini ifade etti.

Fonda biriken paranın Hazineye borç olarak verildiğini belirten Aygün, "Fon, bütçe açıklarını yamamak için mi oluşturuldu" diye konuştu.

Fondan yararlanma koşullarının kolaylaştırılması gerektiğini ifade eden Aygün, 120 günlük prim ödeme süresinin 60 güne çekilmesi,asgari ücret üst sınırının da yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

İşsizlik Fonu'nda biriken paranın istihdama katkı sağlayacak şekilde yatırımlara yönlendirilmesini isteyen Aygün, "Fondaki paranın bir bölümü ara eleman yetiştirilmesi için kullanılabilir. Oda olarak biz de her türlü işbirliğine hazırız" dedi.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım