Öğrenim Kredisi 300 TL'den 330 Liraya Çıkıyor

Wednesday, July 15, 2020
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yüksek öğrenim öğrencilerine verilen kredi ve burslarda artış yapılacağını belirterek, aylık 300 lira olan kredi ve burs miktarının 2015'te 330 liraya yükseltileceğini, yüksek lisans öğrencilerine 660 lira, doktora öğrencilerine ise 990 lira ödeneceğini bildirdi.
Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda bilgiler verdiğini dile getiren Arınç, Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili Kanun Tasarısı'nın Meclis'e sevk edildiğini hatırlattı.

Tasarıyı "son derece olumlu" olarak nitelendiren Arınç, "Aynı zamanda AB müktesebatı içerisinde de yerine getirmemiz bir görevdir" dedi. Tasarıyla ilgili başta CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ten olmak üzere, "Tekrar toplu halde fişlemeler yapılacaktır, eski günlere dönülecektir" yönünde açıklamaların olduğunu ifade eden Arınç, şunları söyledi:

"Bu bilgisizlikten kaynaklanıyor. Kişisel verilerin korunması kanunu aslında özel hayatın gizliliğini ve şahsi bilgilerin muhafaza edilmesinin, başkalarının eline geçmemesini amaçlayan bir sistemdir. AB müktesebatı içerisinde de Türkiye'nin üzerine bir görev olarak yüklenmiştir. Kanunun içeriğine bakmadan, sevk edilme amacını dikkate almadan bunu bir 'fişleme' olarak kamuoyuna takdim etmek fevkalade yanlıştır, bu yanlışlığı ifade etmek istiyorum.

Görebildiğimiz kadarıyla Grup Başkanvekili Levent Gök, 'Türkiye'yi muhaberat devletine götürür, devlet eliyle herkes fişlenir, asıl amaç muhalefeti sindirmek' gibi slogan bazı açıklamalar yapmış ve hükümeti eleştirdiğini zannetmiştir. Onlar da incelediğinde göreceği gibi biz mutlaka sevk ettiğimiz kanun tasarısının kamuoyuna yansıyan bazı yanlış haberlerin aksine bireylerin özel hayatının gizliliğini teminat altına almak amacıyla hazırlandığını söyleyebilirim. Bizim için önemli olan budur.

Bugün de şikayet ettiğimiz, eksikliğini en çok hissettiğimiz konulardan birisidir. Özel hayat maalesef taarruz altındadır. Biz buna karşılık insana endeksli bir siyaseti seçmiş olan hükümet olarak özel hayatın gizliliğini teminat altına almaya çalışıyoruz."

DOKTORA YAPANA 990 LİRA

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da sunum yaptığını dile getiren Arınç, Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim gören öğrencilere kredi ve burs verildiğini hatırlattı. "Bunlarda bu yıl itibarıyla göreceli bir artış yapıyoruz. 2014'te kredi ve burs miktarı aylık 300 lira iken 2015'te 330 liraya yükseltiliyor.

Yüksek lisans öğrencilerine 660 lira, doktora öğrencilerine 990 lira ödenecektir" diyen Arınç, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarındaki öğrencilere sağlanan beslenme yardımının günlük 7 lira 30 kuruştan 2015'te 8 liraya yükseltileceğini söyledi. Bunların öğrenciler için sevindirici bir haber olacağına yönelik düşüncesini paylaşan Arınç, "Artışları küçük görebilirler ama öğrencilere kredi, burs ve beslenme yardımı yanında yaptığımız bütün sosyal hizmetleri 2002 ile kıyasladığınız zaman bugün geldiğimiz nokta fevkalade yüksek bir artış noktasıdır" diye konuştu.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım