Çukurca Hakkari

Wednesday, April 8, 2020
Çukurca, Hakkari ili sınırları içerisinde bulunan Hakkari'nin 3 ilçesinden biri olup Çukurça ilçesi'nin de yönetim merkezidir.

Çukurca Hakkari Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Çukurca Hakkari Haritadaki Konumu
Çukurca, Urartu uygarlığının ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Abbasiler bu küçük yerleşim yerini "mir" adı verilen dini, siyasi askeri şeflikle yönetmişlerdir. Selçuklular döneminde Çukurca İmadiye Beyliği'ne bağlanmıştır. Selçuklular'dan sonra Osmanlı döneminde Hakkari beyliği'ne tabi olmuştur. I. Dünya Savaş'ında Ruslar ve Nasturi'ler Çukurca'yı yakıp yıkmışlardır. Musul sorunu ile önem kazanan Çukurca, 1926 yılında Ankara Antlaşması ile Türkiye toprakları içine alınmıştır. 6068 sayılı kanunla 1953 yılında ilçe yapılmıştır.

Çukurca Eğitim

Çukurca ilçe merkezinde birisi yatılı bölge okulu olmak üzere 3 ilköğretim okulu, 1 anaokulu, 1 lise ve 1 halk eğitim merkezi vardır. Çevre köylerinde de birisi yatılı olmak üzere toplam 10 ilköğretim okulu vardır.

Çukurca Hakkari İmaj

Çukurca Hakkari İmaj yükleniyor...
hakkari_il_siniri_haritasi

Çukurca Hakkari Resim Galerisi
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım