Çalışan Annelere Hükümetten Müjde

Wednesday, May 27, 2020
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Ebeveynler kendi çocuklarına bakmak için kooperatif kurabilecekler" dedi.
Hayati Yazıcı, yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak 17 Ekim 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna tanıtılan Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planında belirlenen hedeflerin birer birer hayata geçirildiğini vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatiflerin her sektörde alternatif çözümler sunduğunu belirterek şunları kaydetti: "Çocuk bakım hizmetlerinin artık kooperatifler eliyle gerçekleştirilmesi mümkün.

Türkiye'deki 85 binin üzerinde kooperatif, 30'u aşkın farklı sektörde ekonomiye can katıyor. Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ile yakalanan ivme ile kooperatifçiliğin yeni sektörlerde açılımı noktasındaki çalışmalarımız da hız kesmeden devam ediyor. Dayanışma ve yardımlaşma ilkeleri ekseninde ortaklarına eşit oy ve demokratik katılım imk'nı sağlayan kooperatiflerin önemi artık daha iyi kavranıyor, bu nedenle kooperatifleşme her alana yayılıyor."

"EBEVEYNLER KENDİ ÇOCUKLARINA BAKMAK İÇİN KOOPERATİF KURABİLECEK"

Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucunda hazırlanan Çocuk Bakım Hizmetleri Kooperatifi Anasözleşmesi'nin çalışan annelerin en temel sorunlarından biri olan 'işteyken çocuğuma kim bakacak?' problemine çözüm getirmeyi amaçladığını belirtti. Yazıcı, ebeveynler kendi çocuklarına bakmak için kooperatif kurabilecekleri gibi, konusunda eğitim almış kişilerin de bir araya gelerek çocuk bakım kooperatifi kurmalarının mümkün hale getirildiğini söyledi.

Yazıcı, Çocuk Bakım Hizmetleri Kooperatiflerinin, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ortaklarının ve hizmetten faydalanmak isteyen müşterilerinin 0-6 yaş grubu çocuklarının gelişim, bakım, korunma ve beslenmelerini temin etmek için kreş ve gündüz bakım hizmeti verdiğini hatırlattı. Yazıcı, aynı zamanda 7-14 yaş grubu çocuklarının boş zamanlarının değerlendirilmesine yönelik uygun programlar düzenleyerek bakım ve korunmaları sağlandığını ifade etti. Bakan Yazıcı, böylelikle Çocuk Bakım Hizmetleri Kooperatifleri'nin kreşin yanında etüt merkezi hizmeti de sunduğunu belirtti.

"Bu konuda girişimci vatandaşlarımızı Çocuk Bakım Hizmetleri Kooperatifleri çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz" diyen Hayati Yazıcı, bu çerçevede, ilgililerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığına müracaat etmelerinin yeterli olduğunu sözlerine ekledi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım